Geny melomana

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Przyjemność związana ze słuchaniem muzyki może mieć podłoże genetyczne - informuje pismo „Nature Communications”.

Międzynarodowy zespół kierowany przez naukowców z Instytutu Psycholingwistyki im. Maxa Plancka w Nijmegen (Holandia) przeprowadził badanie genetyczne dotyczące bliźniaków jedno- i dwujajowych. Jak z niego wynika, przyjemność ze słuchania muzyki jest częściowo dziedziczna. Czynniki genetyczne, które wpływają na stopień przyjemności ze słuchania muzyki były częściowo różne od genów wpływających na ogólną przyjemność z satysfakcjonujących doświadczeń lub zdolności muzyczne.

Dlaczego ludzie lubią muzykę? "Odpowiedź na to wielkie pytanie ma potencjał, aby otworzyć okno na bardziej ogólne aspekty ludzkiego umysłu, takie jak to, w jaki sposób doświadczenia stają się przyjemne – wskazał pierwszy autor i doktorant Giacomo Bignardi. - Chcieliśmy zrozumieć, czy różnice genetyczne między osobami mogą skutkować różnicami w przyjemności, jaką ludzie czerpią z muzyki i co te różnice mogą nam powiedzieć o ludzkiej muzykalności w ogóle".

We współpracy z MPI for Empirical Aesthetics w Niemczech i szwedzkim Karolinska Institutet zespół był w stanie wykorzystać dane ankietowe od ponad 9000 bliźniaków, w tym deklarowaną przez badanych przyjemność ze słuchania muzyki i ogólną wrażliwość na nagrodę (reakcja na pozytywne bodźce, które wywołują uczucie przyjemności), a także zdolność do postrzegania cech muzyki takich jak wysokość dźwięku, melodia i rytm.

Naukowcy byli w stanie oszacować, że 54 proc. zmienności w próbie szwedzkiej jest związane z różnicami DNA między poszczególnymi osobami.

Zespół odkrył również, że genetyczne wpływy na wrażliwość na nagrodę muzyczną są częściowo niezależne od ogólnej wrażliwości na nagrodę i zdolności percepcyjnych muzyki, a różne ścieżki genetyczne wpływają na różne aspekty muzycznej przyjemności, takie jak regulacja emocji, tańczenie w rytm muzyki lub granie z innymi na instrumentach.

"Te odkrycia sugerują złożony obraz, w którym poszczególne różnice w DNA przyczyniają się do różnych aspektów przyjemności muzycznej - podsumowuje Bignardi. - Przyszłe badania dotyczące tego, która część genomu przyczynia się najbardziej do cieszenia się muzyką, mają potencjał rzucenia światła na ludzką zdolność, która najbardziej zaskoczyła Darwina i która nadal nas zaskakuje".

Paweł Wernicki (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Beton z recyklingu może zmniejszyć emisję CO2 bez utraty wytrzymałości

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Orlen patronem nowego kierunku inżynierskiego na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera