
Rola technologii kosmicznych w budowaniu bezpieczeństwa jest tematem dwudniowej konferencji Europejskiej Agencji Kosmicznej, rozpoczynającej się w poniedziałek w Warszawie. Wydarzenie włącza się w program polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Podczas konferencji przewidziano wystąpienia m.in. dyrektora generalnego ESA Josefa Aschbachera, byłego sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena, unijnego komisarza ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Andriusa Kubiliusa czy dyrektora ESPI (European Space Policy Institute) H. Ludwiga Moellera, wiceministra rozwoju i technologii Michała Baranowskiego, a także przedstawicieli europejskich agencji kosmicznych i firm. Głos zabrać mają także astronauta projektowy ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski oraz z ramienia Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) Marcin Mazur.
Organizatorzy konferencji zauważają, że na planach zwiększania budżetów na bezpieczeństwo i obronę, skorzystać mogą nowe technologie, włączając technologie kosmiczne; otwierają się tym samym nowe ścieżki wzrostu i postępu technologicznego.
"(...) Europejski sektor kosmiczny jest coraz bardziej zależny od realizacji ambicji kontynentu w zakresie bezpieczeństwa. W jaki sposób sektor może najlepiej wykorzystać nadchodzącą falę finansowania, aby przesunąć granice technologiczne i pozycjonować się jako centralny element przyszłych rozwiązań bezpieczeństwa?" - czytamy w agendzie wydarzenia.
Jak zapowiedzieli organizatorzy, gromadząc przedstawicieli wysokiego szczebla z całego kontynentu wydarzenie to "wesprze wytyczenie kursu Europy w zakresie działań kosmicznych na rzecz bezpieczeństwa Europy".
Wcześniejsze konferencje ESA poświęcone bezpieczeństwu odbyły się w latach 2021 i 2023.(PAP)
bar/ js/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.