
Spółka Creotech Instruments podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na realizację projektu Camila dotyczącego budowy konstelacji satelitów obserwacyjnych. Jego wartość to prawie 52 mln euro. To największy kontrakt podpisany między ESA a polskim podmiotem w historii - podkreślił szef MF Andrzej Domański.
W projekcie Camila, który ma potrwać od kwietnia tego roku do grudnia 2027 r., Creotech Instruments będzie głównym wykonawcą systemu składającego się z trzech satelitów obserwacyjnych oraz segmentu naziemnego zapewniającego kontrolę nad satelitami i przetwarzanie danych satelitarnych. Jak poinformowała spółka, narodowa konstelacja satelitów została zamówiona przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które wybrało Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do realizacji i zarządzania przetargiem.
Całkowita wartość projektu wynosi 51,9 mln euro, z czego 25,6 mln euro przypada na Creotech Instruments. Pozostała kwota ma być przeznaczona na prace zlecone podwykonawcom, w tym spółkom takim jak CloudFerro, Eycore, GMV Innovating Solutions, KP Labs oraz Scanway.
W uroczystości podpisania umowy, do której doszło podczas odbywającej się w Warszawie konferencji Europejskiej Agencji Kosmicznej, wziął udział wiceminister rozwoju i technologii Michał Baranowski. "To kolejny wspaniały początek, dziękuję Wam i ESA za to partnerstwo" – zwrócił się do szefa ESA Josefa Aschbachera oraz prezesa spółki Grzegorza Brony.
Do umowy odnosił się także minister finansów Andrzej Domański, który miał swoje wystąpienie jeszcze przed podpisaniem umowy. "To największy w historii kontrakt podpisany pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną a polskim podmiotem" - podkreślił szef MF. Jak wskazał, dane zbierane przez satelity w ramach projektu Camila wesprą takie obszary jak nowoczesne rolnictwo, monitoring lasów i reagowanie kryzysowe. Dodał również, że jakiś czas temu miał okazję odwiedzić siedzibę i firmy i jest "naprawdę dumny", że polskie firmy produkują tak zaawansowane technologie.
We wtorkowym komunikacie spółka poinformowała, że w prace nad systemem Camila zaangażowanych będzie około kilkaset osób na terenie całej Polski, a "wiedza i doświadczenie zdobyte przy tym projekcie przyczynią się bezpośrednio do podniesienia konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego i zwiększenia jego udziału w rynkach europejskich".
Program Narodowy Projekt Obserwacji Ziemi CAMILA (Country Awareness Mission in Land Analysis) jest wynikiem umowy podpisanej z październiku 2023 r. między Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Europejską Agencją Kosmiczną. W jej ramach eksperci ESA nadzorować będą prace polskich firm realizujących projekt, zaś polskie firmy zdobędą doświadczenia w zakresie konstrukcji i wynoszenia satelitów na orbitę.
Spółka Creotech Instruments specjalizuje się w projektowaniu, integracji oraz testowaniu małych satelitów, opartych na autorskiej platformie satelitarnej HyperSat. Produkuje kompletne systemy i podsystemy, wchodzące w skład dużych misji kosmicznych oraz dedykowane systemy satelitarne. Firma dysponuje doświadczoną kadrą i zapleczem technologicznym umożliwiającym planowanie i zarządzanie misjami satelitarnymi na orbitach okołoziemskich. W swoim portfolio posiada ponad 40 projektów kosmicznych, które spółka zrealizowała z sukcesem na rzecz sektora kosmicznego.
O umowie z ESA Creotech Instruments poinformował już w komunikacie giełdowym 10 kwietnia. (PAP)
Nauka w Polsce
sno/ kmz/ par/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.