USA/ Trump: Harvard to kpina i nie powinien otrzymywać funduszy federalnych

Prezydent USA Donald Trump. 14.04.2025 EPA/KEN CEDENO
Prezydent USA Donald Trump. 14.04.2025 EPA/KEN CEDENO

Harvard to kpina, gdzie pracują lewicowi przygłupowie i nie powinien otrzymywać funduszy federalnych - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump. To kolejny atak na tę czołową uczelnię po zamrożeniu ponad 2 mld dolarów dotacji na badania.

We wpisie opublikowanym rano na portalu społecznościowym Truth Social Trump wymienił długą listę pretensji do uniwersytetu, wskazując na zatrudnienie przez niego byłych burmistrzów Nowego Jorku i Chicago (Billa De Blasio i Lori Lightfoot) oraz innych "wokeistów, radykalnych lewicowców, idiotów i +ptasie móżdżki+, którzy są w stanie uczyć studentów i tak zwanych +przyszłych liderów" jedynie PORAŻKI". Przypomniał też aferę z plagiatem byłej szefowej uczelni Claudine Gay.

"Wielu innych, jak ci lewaccy przygłupowie, wykłada na Harvardzie, a z tego powodu Harvard nie może być już uważany nawet za przyzwoite miejsce nauki i nie powinien być brany pod uwagę na żadnej liście najlepszych uniwersytetów lub college'ów świata. Harvard to ŻART, uczy nienawiści i głupoty i nie powinien już otrzymywać funduszy federalnych" - oświadczył Trump.

Jest to już jego kolejny atak na czołową amerykańską uczelnię po tym, gdy administracja Trumpa zamroziła ponad 2 mld dol. grantów na badania na uczelni. Była to odpowiedź na odrzucenie przez władze uniwersytetu żądań Białego Domu w sprawie zmiany polityki dotyczącej różnorodności, w tym żądania przyjmowania większej liczby studentów i wykładowców o konserwatywnych poglądach.

"Żaden rząd, niezależnie od tego, jaka partia sprawuje władzę, nie powinien dyktować prywatnym uniwersytetom, czego mogą nauczać, kogo mogą przyjmować i zatrudniać oraz jakie obszary studiów i badań mogą realizować" – napisał w odpowiedzi rektor Alan Garber, twierdząc że żądania władz pozbawiłyby prywatną uczelnię autonomii i konstytucyjnych praw.

We wtorek rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt powiedziała ponadto, że prezydent Trump oczekuje przeprosin od władz uczelni za tolerowanie antysemickich zachowań propalestyńskich demonstrantów. Trump sugerował tymczasem, że uczelnia może stracić swój status instytucji pożytku publicznego zwalniający ją z podatków.

W wyniku zamrożenia dotacji wstrzymane zostały prace nad szeregiem projektów badawczych na uczelni.

Harvard rocznie otrzymuje około 9 mld dolarów w formie dotacji i kontraktów federalnych. Czyni go to największym beneficjentem środków na badania naukowe.

Według „U.S. News & World Report” fundusz wieczysty Harvardu, wynoszący 50,7 mld dolarów, czyni go najbogatszym uniwersytetem w Ameryce. Jego siła finansowa opiera się zarazem na darowiznach absolwentów, lukratywnych grantach badawczych oraz wartościowych nieruchomościach.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

arch.

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Korzystanie z technologii cyfrowej może opóźniać demencję

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy odkryli "silne przesłanki" o żywych organizmach na planecie K2-18b

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera