Uczelnie i instytucje

Prof. Sankowski: Instytut Badawczy IDEAS wpisany do KRS; może zacząć działać

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Instytut IDEAS może zacząć działać - poinformował w serwisie X prof. Piotr Sankowski, który stoi na czele jednostki. Nadzór nad Instytutem sprawować ma rząd, minister właściwy ds. informatyzacji oraz minister obrony narodowej - wynika z wpisu zamieszczonego w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Na dyrektora IDEAS oficjalnie wyznaczony został prof. Sankowski - wynika z wpisu zamieszczonego w KRS. Do końca roku Instytut musi złożyć sprawozdanie finansowe, a nadzór nad nim sprawować ma rząd, minister właściwy ds. informatyzacji oraz minister obrony narodowej - wskazano. Jednostka otrzymała także numer NIP oraz REGON.

"Instytut IDEAS może zacząć działać" - przekazał prof. Sankowski w serwisie X. Działalność ma być prowadzona w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, a adres to Królewska 27 w Warszawie - wynika z wpisu; w tym miejscu mieści się też siedziba Ministerstwa Cyfryzacji.

Według wpisu z 15 kwietnia br. branże, w których ma działać Instytut to: nadania naukowe i prace rozwojowe, oprogramowanie i doradztwo w zakresie informatyki, zarządzanie stronami WWW, przetwarzanie danych i hosting, działalność wydawnicza, wynajem i dzierżawa, administracja biurowa i wspomaganie prowadzenia działalności gospodarczej.

25 lutego Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o utworzeniu Instytutu Badawczego IDEAS, który ma łączyć dwa ważne obszary: militarny i cywilny. Według rozporządzenia zarządza nim wspólnie Ministerstwo Cyfryzacji (MC) i Ministerstwo Obrony Narodowej (MON). Ma to być unikalny w europejskiej skali ośrodek badań nad sztuczną inteligencją.

Po posiedzeniu rządu, podczas którego zdecydowano o powołaniu Instytutu IDEAS, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski mówił, że po rejestracji w KRS i nadaniu statutu tej jednostce nastąpi przygotowanie struktury i napisanie pierwszych projektów badań. Rząd zabezpieczył na to 20 mln złotych. Kolejnym krokiem ma być zatrudnienie liderów naukowych i kadry badawczej.

Naukowcy Instytutu w założeniach mają się skupiać na badaniach nad sztuczną inteligencją, widzeniem maszynowym, grafiką komputerową i przetwarzaniem języka naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań dla bezpieczeństwa, obronności, administracji publicznej, a także "zielonych miast". Agendy badawcze instytutu mają być regularnie oceniane przez Radę Naukową.

Powstanie Instytutu Badawczego IDEAS resorty cyfryzacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedziały w październiku ub. r. Według ówczesnych planów, Instytut miał zacząć działalność od 1 stycznia 2025 r. Zapowiedziano wtedy, że jego tworzeniem zajmie się prof. Sankowski, który wcześniej założył i stał na czele ośrodka IDEAS NCBR (w latach 2021 - 2024). Odszedł ze stanowiska w październiku ub.r. po tym, jak nie został wybrany na prezesa ośrodka.

Piotr Sankowski jest informatykiem, doktorem habilitowanym nauk matematycznych, profesorem Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz - jako jedyny naukowiec z Polski - czterokrotnym laureatem grantów Europejskiej Rady ds. Badań. (PAP)

Nauka w Polsce

mbl/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pochodzenie pyłu drogowego można określić dzięki jego magnetycznym właściwościom

  • Fot. Adobe Stock

    NCBR: ponad 70 mln zł z KPO na recykling odpadów organicznych i przemysłowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera