
Komisja Europejska zaproponowała we wtorek otwarcie unijnych programów takich jak Horyzont Europa, z których finansowane są badania naukowe, na projekty obronne. Jest to jeden z elementów białej księgi obronności, której celem jest wzmocnienie zdolności wojskowych Europy.
Zaprezentowana 19 marca przez KE i poparta przez liderów 27 krajów członkowskich biała księga programuje działania w obszarze obronności do 2030 r. Jednym z jej kluczowych elementów jest pakiet pożyczkowy w kwocie 150 mld euro, który ma zostać udostępniony państwom UE.
W białej księdze zapowiedziano także dostosowanie programów finansowanych z budżetu UE do nowych celów związanych z budowaniem unii obronnej. "Nowe ukierunkowane zmiany w istniejących unijnych programach finansowania będą wspierać szybsze, bardziej elastyczne i skoordynowane inwestycje w europejską bazę technologiczno-przemysłową sektora obronnego" - czytamy w komunikacie KE.
Komisja zaproponowała, by z programu Horyzont Europa mogły korzystać start-upy zajmujące się technologiami podwójnego zastosowania i związanymi z obronnością. Na innowacje z zakresu tzw. podwójnego zastosowania, a więc poza użyciem cywilnym do korzystania w celach wojskowych, będą mogły być wydawane środki z programu Cyfrowa Europa przeznaczonego na rozwój m.in. AI i dużych mocy obliczeniowych.
Projekty podwójnego zastosowania i związane z mobilnością wojskową będzie można finansować także z instrumentu Łącząc Europę, z którego pieniądze są przeznaczane na budowanie i poprawianie połączeń transportowych, energetycznych i cyfrowych.
Rzecznik KE Thomas Regnier został we wtorek zapytany o obawy, że projekty wojskowe zdominują europejskie programy naukowe. "Pierwotny cel tych programów finansowych pozostaje niezmieniony. Ich otwarcie na inicjatywy podwójnego zastosowania i obronne ma uzupełniać do aktualnych zadań (Unii - PAP)" - powiedział.
Regnier nie chciał przesądzać, ile łącznie pieniędzy z unijnych programów na badania i rozwój może zostać przekierowanych na obronność.
Na lata 2021-2027 w programie Horyzont Europa jest 93,5 mld euro; w programie Cyfrowa Europa - ponad 7,5 mld euro.
Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)
mce/ ap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.