Uczelnie i instytucje

Elektromobilność - nowy kierunek na Politechnice Białostockiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Elektromobilność, której absolwenci będą mieli szeroką wiedzę związaną z pojazdami elektrycznymi i będą mogli znaleźć pracę jako konstruktorzy czy projektanci w branżach związanych z tą specjalizacją - to nowy kierunek, który chce od nowego roku akademickiego uruchomić Politechnika Białostocka.

Politechnika Białostocka, która jest największą techniczną uczelnią w regionie, nowy kierunek planuje uruchomić na Wydziale Elektrycznym. To kierunek wprowadzany na potrzeby otoczenia gospodarczego - podała w poniedziałek uczelnia.

"Elektromobilność to obecnie szeroka dziedzina wiedzy związana z pojazdami elektrycznymi, czyli takimi, które są wyposażone w napęd elektryczny, w tym urządzenia hybrydowe" – powiedział cytowany w komunikacie PB dr inż. Wojciech Wojtkowski z Katedry Automatyki i Robotyki Wydziału Elektrycznego uczelni.

Wskazał, że takie pojazdy konstrukcyjnie mogą być znacznie uproszczone w stosunku do pojazdów wyposażonych w silnik spalinowy, jednak w praktyce wyzwaniem jest konstrukcja samych silników, jak i ich obsługa systemowa. "Uzyskanie zadowalających rezultatów wymaga zastosowania wyspecjalizowanych układów i systemów, dlatego elektromobilność obejmuje także takie dziedziny jak energoelektronika, napędy elektryczne, systemy mikroprocesorowe, automatyka, techniki pomiarowe i inne" - dodał.

Studia I stopnia potrwają 3,5 roku, limit miejsc to 30 osób. W programie studiów znalazły się zajęcia, dzięki którym absolwenci będą specjalistami m.in. w zakresie przewodowych i bezprzewodowych systemów ładowania pojazdów elektrycznych, magazynów energii, energochłonności pojazdów czy projektowania systemów.

Atutami kierunku - jak ocenia politechnika - są nowocześnie wyposażone laboratoria edukacyjne i staże przemysłowe, a część zajęć będą prowadzić praktycy przemysłu. Uczelnia przewiduje, że studenci będą realizować swoje prace dyplomowe we współpracy z przedsiębiorstwami z regionu. Wojtkowski dodał, że będzie to szansa na bardzo ciekawe i użyteczne projekty; z kolei firmy będą mogły współfinansować pomysły, które je zainteresują.

Absolwenci elektromobilności będą mogli znaleźć pracę m.in. w zakładach oraz jednostkach projektowych i konstrukcyjnych, których działalność związana jest z szeroko pojętą elektromobilnością, firmach wykorzystujących nowoczesne technologie elektryczne jak przetwarzanie, odzyskiwanie i zarządzanie energią z różnych źródeł, firmach elektronicznych i informatycznych.

Studenci będą przygotowani do pracy na takich stanowiskach jak np. konstruktorzy w biurach projektowych związanych z elektromobilnością, konstruktorzy urządzeń i systemów związanych z przetwarzaniem energii, wykorzystujących systemy komputerowe czy będą mogli zostać projektantami np. infrastruktury związanej z ładowaniem pojazdów elektrycznych.

Elektromobilność to jeden z pięciu nowych kierunków, które mają ruszyć od przyszłego roku akademickiego 2025/2026 na Politechnice Białostockiej. W ofercie znajdą się też: agroekobiznes na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku, data science na Wydziale Informatyki, transport na Wydziale Mechanicznym oraz zarządzanie projektami na Wydziale Inżynierii Zarządzania.

"Nowe kierunki studiów to efekt analizy badania Barometr zawodów. Spełniają one zarówno oczekiwania młodych ludzi i konieczność tworzenia wysokospecjalistycznych profesji, wykorzystujących kompetencje cyfrowe i umiejętności praktyczne" - podała na swojej stronie Politechnika Białostocka.

Łącznie na PB kandydaci będą mogli wybierać z 33 kierunków studiów I stopnia na sześciu wydziałach.(PAP)

swi/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Na zdjęciu prof. Michał Tomza, prof. Maria Leptin, prof. Justyna Olko. Fot. ERC

    Profesorowie Justyna Olko i Michał Tomza - ambasadorami sieci ERC

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Uniwersytet Medyczny uruchomi nowy kierunek – elektroradiologię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera