
POLSA rozpoczęła nabór krótkofalowców, którzy będą mogli nawiązać łączność radiową z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim podczas misji IGNIS. W pierwszej kolejności zostaną wybrane zgłoszenia młodzieży oraz młodzieżowych klubów radioamatorskich - zapowiedziała agencja.
Start misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) odbędzie się 29 maja. Astronauci będą prowadzić badania związane m.in. z wpływem mikrograwitacji na organizm człowieka, obserwacją Ziemi i paliwami przyszłości.
W ramach polskiej misji IGNIS na orbicie zostanie przeprowadzonych 13 eksperymentów, które dotyczą m.in. medycyny, biologii, biotechnologii i nauk inżynierskich. Jak przypomniała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) w komunikacie, w ramach misji IGNIS zaplanowano też kilka okresów, podczas których polski astronauta będzie wykonywał połączenia z rodzimymi krótkofalowcami. Uznański-Wiśniewski w maju ub.r. dołączył do społeczności krótkofalowców, zyskując tym samym uprawnienia do wykonywania łączności radiowych, także podczas pobytu w kosmosie
Teraz POLSA czeka na zgłoszenia od krótkofalowców lub członków klubu radioamatorskiego, którzy chcą zrealizować łączność ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim przebywającym na ISS. Zainteresowani powinni wypełnić formularz zamieszczony na stronie agencji.
"Ze wszystkich zgłoszeń wybierzemy osoby, które trafią na listę radioamatorów, z którymi astronauta będzie mógł odbyć tzw. QSO, a właściwie SKED, czyli łączność umówioną. Po łączności zakończonej sukcesem, krótkofalowcy otrzymają pamiątkowe karty QSL. W pierwszej kolejności, wybrane zostaną zgłoszenia młodzieży oraz młodzieżowych klubów radioamatorskich. W dalszej kolejności zadecyduje termin wysłania zgłoszenia" - podano w komunikacie.
Zaznaczono przy tym, że z uwagi na dynamikę oraz specyfikę przebiegu misji kosmicznych, nie ma pewności, że działania dojdą do skutku. "Na taki wypadek, prosimy o wyrozumiałość" - czytamy.
O wynikach naboru POLSA poinformuje indywidualnie drogą mailową.(PAP)
agt/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.