
12 mln zł kosztowała nadbudowa Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, gdzie powstały nowe sale do dydaktyki studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB). Studenci już korzystają z nowych pomieszczeń.
W poniedziałek władze uczelni zaprezentowały nową inwestycję dziennikarzom.
Powstało pięć sal seminaryjnych (w tym jedna z możliwością podziału na dwie)strefa odpoczynku dla studentów, zaplecze sanitarne, szatnia. Całość ma 550 m kw. powierzchni użytkowej. Sale powstały jako nadbudowa nad jednym z budynków szpitala, co wymagało zastosowania specjalnej technologii, także wzmocnienia konstrukcji części szpitala.
Inwestycję zrealizowano z zachowaniem normalnej pracy szpitala.
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny jest jedynym wysokospecjalistycznym szpitalem dziecięcym w Podlaskiem. Oprócz leczenia pacjentów służy także dydaktyce studentów UMB.
Rektor UMB prof. Marcin Moniuszko podkreślił, że uczelni zależy na poprawie warunków kształcenia studentów i realizowane inwestycje temu służą. Dodał, że w systemach ochrony zdrowia i kształcenia przyszłych medyków chodzi nie tylko o to, aby kształcić ich więcej, ale aby byli wykształceni na jak najwyższym poziomie.
Prorektor ds. medycyny cyfrowej i badań klinicznych UMB prof. Adam Krętowski podkreślił, że w ostatnich latach liczba studentów tej uczelni potroiła się - obecnie to ok. 6 tys. - i są potrzebne miejsca do ich kształcenia. "Dotychczasowe budynki nie są z gumy" - powiedział Krętowski. Przypomniał, że są obecnie budowane nowe centra dydaktyczne i egzaminacyjne, które będą służyć rozwojowi nauczania UMB.
Prorektor ds. kształcenia prof. Adrian Chabowski dodał, że nowe sale w UDSK są wyposażone np. w symulator, jest zaplecze do przeprowadzania badań diagnostycznych, laboratoryjnych, nauki rehabilitacji małych pacjentów.
Z kolei dyrektor szpitala UDSK prof. Anna Wasilewska podkreśliła, że dzięki nowym salom możliwe jest prowadzenie tam wszystkich zajęć teoretycznych ze studentami, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Dodała, że dzięki zakupionemu symulatorowi do nauki badania małego pacjenta, także tę część nauczania można przenieść do sal seminaryjnych. Dzięki temu zwolni się także miejsce tam, gdzie jest ciasno.
Pieniądze na budowę sal dydaktycznych przekazało Ministerstwo Zdrowia, UMB wniósł 700 tys. zł wkładu własnego.(PAP)
kow/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.