
Elektroradiologia będzie nowym kierunkiem na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej. Uczelnia ma zamiar przyjąć na pierwszy rok studiów 60 studentów, którzy będą mogli uzyskać tytuł inżyniera w tej dziedzinie. Nabór ruszy 1 czerwca tego roku.
W przesłanym w poniedziałek komunikacie Politechnika Wrocławska poinformowała, że rekrutacja na nowy kierunek studiów rozpocznie się 1 czerwca 2025 roku. Zaplanowane jest przyjęcie 60 studentów na pierwszy rok.
„Elektroradiologia jest uznawana za jeden z zawodów przyszłości. Znajduje się już w ofercie kilku polskich uczelni, ale tylko u nas jej ukończenie gwarantuje uzyskanie tytułu inżyniera. To coś unikatowego i duży atut na rynku pracy” - powiedziała cytowana w komunikacie uczelni prodziekan ds. studenckich i dydaktyki na Wydziale Medycznym dr inż. Iwona Hołowacz.
Elektroradiolog jest odpowiedzialny za prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych, co często jest kluczowe dla dalszych decyzji lekarskich dotyczących postępowania z chorym. Zawód ten wymaga od wykonujących go osób precyzji, wiedzy i umiejętności obsługi zaawansowanego technologicznie sprzętu.
„Elektroradiolodzy mają do czynienia z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie diagnostyki obrazowej i różnymi formami leczenia, co sprawia, że ich praca jest dynamiczna, pełna wyzwań i pozwala na ciągły rozwój. A wraz z rosnącą liczbą zachorowań na choroby przewlekłe i cywilizacyjne wzrasta zapotrzebowanie na dobrej jakości diagnostykę obrazową” - dodała prof. Hołowacz.
Uczelnia zapowiedziała, że zajęcia na nowym kierunku będą prowadzone w nowoczesnych, dobrze wyposażonych laboratoriach dysponujących niezbędną aparaturą, a praktyki we współpracujących z uczelnią szpitalach specjalistycznych i centrach diagnostycznych z Wrocławia i Dolnego Śląska. "Nie zabraknie szkoleń w politechnicznym Centrum Symulacji Medycznym, jednym z najnowocześniejszych tego typu laboratoriów w Polsce" - napisano w komunikacie.
Absolwenci zdobędą umiejętności praktyczne z zakresu obsługi nowoczesnych technik diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy radiografia cyfrowa. W programie studiów znalazły się także zajęcia z wykorzystywania sztucznej inteligencji w analizie i przetwarzaniu obrazów medycznych.
W sumie na kierunku elektroradiologia na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej czeka 60 wolnych miejsc. Nauka na nim będzie prowadzona wspólnie z Wydziałem Podstawowych Problemów Techniki, w szczególności z Katedrą Inżynierii Biomedycznej.(PAP)
ros/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.