
Uelastycznienie reguł gospodarowania przez uczelnie środkami dotacji na świadczenia dla studentów i zwiększenie efektywności wykorzystania środków funduszy stypendialnych - to cel projektu noweli ustawy o szkolnictwie wyższym, przygotowanego przez resort nauki.
Zarys projektu - powstałego w ramach pakietu deregulacyjnego - zamieszczono w piątek w wykazie prac Rady Ministrów.
Jak wskazano, środowisko akademickie sygnalizuje trudności w gospodarowaniu środkami funduszu stypendialnego wynikające z uzależnienia limitu środków na stypendia rektora od wysokości środków wydatkowanych łącznie na stypendia rektora, stypendia socjalne oraz zapomogi.
Zgodnie z zapisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 2018 r. dotacja na świadczenia dla studentów wydatkowana w danym roku na stypendia rektora stanowi nie więcej niż 60 proc. środków wydatkowanych łącznie w danym roku na stypendia rektora, stypendia socjalne oraz zapomogi. Miało to zapewnić priorytet przeznaczania środków publicznych na wsparcie studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz studentów będących osobami niepełnosprawnymi.
"Jednakże regulacja zawarta w art. 414 ust. 3 ustawy (...) nadmiernie ogranicza możliwość przyznania stypendiów rektora w przypadku, gdy w uczelni niewielka grupa studentów jest uprawniona do otrzymania wsparcia o charakterze socjalnym. Im mniejsza pula wykorzystana na wsparcie o charakterze socjalnym (jako komponent łącznych wydatków), tym mniejsza pula do dysponowania przez rektora na stypendia za wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne albo osiągnięcia sportowe" - wskazano w opisie projektu.
Resort nauki zaproponował więc, by zmienić mechanizm określający wysokość środków finansowych, jakie uczelnia może wydatkować w danym roku na stypendia rektora. Zgodnie z projektem, na te stypendia uczelnia będzie mogła wydatkować w danym roku nie więcej niż 40 proc. środków funduszu stypendialnego pochodzących ze środków finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę (o których mowa w art. 365 pkt 3 ustawy).
Jak zaznaczono, proponowana wartość procentowa "odpowiada poziomowi środków funduszy stypendialnych wydatkowanych na stypendia rektora przez uczelnie i nie stanowi ograniczenia w stosunku do obowiązującej regulacji".
"Natomiast określenie wysokości możliwych do wydatkowania środków dotacji na stypendia rektora (do 40 proc.) w relacji do całej dotacji przyznanej na świadczenia dla studentów – nie zaś, jak obecnie, wyłącznie do środków wydatkowanych przez uczelnię łącznie na stypendia rektora, stypendia socjalne i zapomogi – wpłynie na uelastycznienie reguł gospodarowania środkami dotacji przez uczelnie oraz na zwiększenie efektywności wykorzystania środków funduszy stypendialnych" - opisano. Takie rozwiązanie umożliwi wykorzystanie środków na stypendia rektora w ramach ustawowego limitu, niezależnie od wykorzystania środków na świadczenia o charakterze socjalnym.
Planowany czas przyjęcia projektu przez rząd to II kwartał br.(PAP)
Nauka w Polsce
agt/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.