
Jednostki szkolnictwa wyższego, np. uczelnie i instytuty naukowe, będą musiały zgłaszać do systemu POL-on tylko inwestycje powyżej 100 tys. zł, a nie jak dotychczas wszystkie. Takie ograniczające biurokrację rozwiązanie zaproponował resort nauki w projekcie noweli ustawy o szkolnictwie wyższym.
Zarys projektu - powstałego w ramach pakietu deregulacyjnego - zamieszczono we wtorek w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.
Jak wskazano, obecne przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 2018 r. oraz dodatkowo rozporządzenie ministra nauki z września 2024 r. zobowiązują uczelnie, instytuty PAN, jednostki Sieci Badawczej Łukasiewicz i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego do zamieszczania w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on szczegółowych danych o wszystkich inwestycjach, niezależnie od ich wartości.
POL-on to system informatyczny, który zbiera dane na temat nauki i szkolnictwa wyższego w całej Polsce. Dane są analizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).
Teraz w systemie POL-on należy zamieszczać m.in. nazwę i opis inwestycji, jej status, okres realizacji, źródła finansowania i wartość nakładów. Jednak - jak zauważono w opisie projektu - obowiązek ten uznawany jest przez środowisko akademickie za czasochłonny i uciążliwy.
Żeby to zmienić, MNiSW zaproponowało, by obowiązek informacyjny dotyczył tylko inwestycji o wartości przekraczającej 100 tys. zł. Jak wyjaśniono, inwestycje poniżej tej kwoty najczęściej obejmują drobne prace modernizacyjne, które nie mają istotnego wpływu na działalność naukową i dydaktyczną. Resort nauki chce ograniczyć biurokrację i ułatwić funkcjonowanie uczelni oraz jednostek naukowych, a jednocześnie zachować nadzór nad istotnymi inwestycjami infrastrukturalnymi.
„Inwestycje o niższej wartości nie wpływają w sposób znaczący na potencjał naukowy lub dydaktyczny podmiotów, a ich rejestrowanie generuje nieproporcjonalnie duże obciążenie administracyjne” – zaznaczono w opisie projektu.
Rząd planuje przyjąć projekt w II kwartale 2025 r. (PAP)
abu/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.