
Dziesięć nowatorskich inicjatyw edukacyjnych znalazło się w finale II edycji konkursu o Nagrodę Przewroty, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik. Finalistów wyłoniono spośród 230 zgłoszeń. Ostatecznych zwycięzców poznamy w piątek podczas gali w CNK.
Nagrodę Przewroty Centrum Nauki Kopernik ustanowiło w 2023 roku, w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Przyznawana jest raz w roku, by wyróżniać nieszablonowe, odważne i inspirujące inicjatywy edukacyjne. Jej celem jest również wzmocnienie dyskusji o kształcie edukacji, która najlepiej wykorzysta szanse i odpowie na wyzwania przyszłości.
Do II edycji Nagrody Przewroty napłynęło 230 zgłoszeń z całej Polski. Znalazły się tam inicjatywy realizowane w miastach, lasach, w szkołach i na uczelniach, w szpitalach, muzeach, pracowniach artystycznych i organizacjach pozarządowych. Ich najmłodszymi odbiorcami są przedszkolaki, a najstarszymi – seniorzy.
Spośród wszystkich zgłoszeń kapituła wewnętrzna, składająca się z ekspertek i ekspertów Centrum Nauki Kopernik, wyłoniła 10 najbardziej inspirujących, innowacyjnych i imponujących inicjatyw.
W kategorii ogólnopolskiej w finale znalazły się: kurs dokształcający dla położnych "Poradnictwo w okresie transformacji menopauzalnej" (Kulczyk Foundation); kampania społeczna Otwarci na zmianę (Fundacja Zwolnieni z Teorii); program edukacyjny School Living Lab (Fundacja Code For Green); program Punkt Zwrotny — wsparcie rówieśnicze ratuje życie (Fundacja OFF School); inicjatywa Uczniu, znaj swoje prawa w PJM! (Stowarzyszenie Umarłych Statutów, Fundacja Głuche Miasto).
Z kolei w kategorii lokalnej do finału wybrano następujące inicjatywy: Centrum Aktywności Młodzieży w Krośnie (Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie); MIASTO (dla) DZIECI — DZIECI MAJĄ GŁOS! - wystawa oraz akcje twórcze z młodymi mieszkańcami Szczecina i regionu (Galeria sztuki dla dzieci i młodzieży TWORZĘ SIĘ); "Od kontroli do odpowiedzialności" - inicjatywa wprowadzająca innowacyjny sposób nauczania matematyki (II LO im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich); Pracownia Pomysłów (Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo – Ośrodek Młodzieżowy nr 2 „Bliźniak”); "Zielone Kompetencje Przyszłości i nowe technologie w branży hutnictwa" — interpretacja i implementacja przez sektor kultury (Muzeum Hutnictwa w Chorzowie).
Laureatów poznamy w piątek 23 maja podczas uroczystej gali w Centrum Nauki Kopernik. Laureaci i laureatki otrzymają autorską statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 20 tys. złotych.(PAP)
ekr/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.