Uczelnie i instytucje

Śląskie/ Trzy uczelnie wspólnie uruchamiają studia magisterskie z arteterapii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Trzy uczelnie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - Akademia Sztuk Pięknych, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Śląski - uruchamiają międzyuczelniany kierunek studiów II stopnia – arteterapię.

Jak przekazała PAP rzeczniczka SUM Agata Pustułka, program ma charakter interdyscyplinarny - łączy przygotowanie w zakresie sztuk plastycznych, nauk medycznych i zdrowotnych oraz nauk społecznych, w tym pedagogiki, pedagogiki specjalnej i psychologii. Jest kontynuacją ścieżki kształcenia zapoczątkowanej w 2016 r. na poziomie studiów I stopnia.

Uczelnia podkreśla, że arteterapia rozwija się zarówno w obszarze badań naukowych, działalności artystycznej, jak i działań projektowych. Kierunek odpowiada na potrzebę przygotowania specjalistów z wielodyscyplinarnym wykształceniem oraz praktycznym przygotowaniem do pracy z osobami w różnym stanie zdrowia i kondycji psychicznej.

Celem nowego kierunku jest akademickie przygotowanie arteterapeutów, posiadających wykształcenie obejmujące zarówno sztukę, jak i nauki medyczne oraz psychoterapię, a także praktyczne umiejętności zawodowe.

Efektem współpracy uczelni jest program kształcenia, który – jak podkreślają twórcy kierunku – wyposaża absolwentów w wyjątkowy zestaw kompetencji, mogący wpłynąć na zmianę standardów pracy w placówkach ochrony zdrowia, rehabilitacji, reedukacji czy resocjalizacji.

Absolwenci kierunku otrzymają dyplom magistra sygnowany przez trzy uczelnie. Mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w placówkach ochrony zdrowia, domach opieki, sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych, świetlicach socjoterapeutycznych czy warsztatach terapii zajęciowej.

Rekrutacja na studia potrwa do 30 czerwca.(PAP)

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psycholog: reagowania na niebezpieczne sytuacje trzeba uczyć już w szkole

  • Fot. Adobe Stock

    Na przekór tzw. krzywej Wielkiego Gatsby’ego: nastolatki wierzą, że mogą więcej - w krajach, gdzie mogą mniej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera