Uczelnie i instytucje

Łódź/ Otwarcie drugiej części Alchemium na 80-lecie Politechniki Łódzkiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W ramach obchodzonego w sobotę jubileuszu 80-lecia Politechniki Łódzkiej otwarto drugą część Alchemium z przeszło 120 nowoczesnymi laboratoriami dydaktycznymi i naukowymi. Nowy gmach będzie siedzibą Wydziału Chemicznego. To największa inwestycja w historii uczelni.

W sobotę, dokładnie w rocznicę powstania jednej z czołowych uczelni technicznych w Polsce, społeczność PŁ świętowała jubileusz 80-lecia istnienia. W ramach obchodów otwarto drugą część "Alchemium – magia chemii jutra", a okazją do podsumowań, wspomnień oraz spojrzenia w przyszłość było uroczyste posiedzenie Senatu PŁ.

"Ten budynek doskonale wpisał się w unikatowy kampus Politechniki Łódzkiej, gdzie pofabryczna architektura połączona jest z nowoczesnymi rozwiązaniami. Czujemy się dziś jak współcześni alchemicy. Choć nie próbujemy już zamieniać ołowiu w złoto, to wierzymy, że dzięki tej inwestycji uda nam się przemienić pasję w wiedzę, a wiedzę w innowacje. Ten budynek to nie tylko ściany i instalacje – to przestrzeń, w której nauka spotyka się z inspiracją" - powiedział podczas uroczystego otwarcia nowego gmachu rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik.

W sobotę do użytku oddano drugą część Alchemium. Pierwszą od 2021 r. stanowi centrum konferencyjno-dydaktyczne, m.in. z rozciągającą się przez trzy górne kondygnacje aulą na 500 osób, salą senatu na 100 osób, mniejszymi audytoriami i salami seminaryjnymi. Uzupełnieniem całości jest ponad 120 laboratoriów z przeszło 1,7 tys. stanowiskami badawczych. Sześciokondygnacyjny kompleks ma powierzchnię ponad 27 tys. m kw. Do nowych wnętrz z wysłużonych budynków przeniesie się Wydział Chemiczny PŁ.

"Otoczenie i aura nowoczesności jest niezwykle ważna dla młodych ludzi, aby móc rozwijać się na szeroką skalę. Nowe laboratoria dają nam szansę na rozwój nowych metod, nowych technologii. Realizujemy bardzo dużo projektów na wydziale, dlatego nowa infrastruktura, większy metraż otwiera nowe perspektywy rozwoju badań naukowych i jednoczesnego zapewnienia wysokiego poziomu kształceni" – przyznała dziekan Wydziału Chemicznego prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik.

Budowa Alchemium to największa inwestycja w historii PŁ. Powstanie laboratoryjno-dydaktycznego kompleksu kosztowało blisko 200 mln zł i w dużej części zostało zrealizowane dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W nowym gmachu odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Alicję Dorabialską – wybitną chemiczkę, pierwszą dziekan Wydziału Chemicznego i patronkę jubileuszu 80-lecia PŁ. Następnie rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Senatu PŁ, podczas którego uhonorowani zostali wybitni studenci, naukowcy i absolwenci.

W swoim wystąpieniu rektor wskazał zarówno na znaczenie rocznicy, jak i rolę uczelni w zmieniającym się świecie nauki, innowacji i technologii.

"Politechnika Łódzka to nie tylko historia 80 lat rozwoju i sukcesów, to także nieustanne działanie, myślenie przyszłościowe i tworzenie innowacji. Rocznicowy Senat jest symbolicznym spotkaniem pokoleń, które tworzyły i nadal tworzą prestiż jednej z najważniejszych uczelni technicznych w Polsce" – podkreślił prof. Jóźwik.

Rektor zwracał uwagę na sukcesy międzynarodowe PŁ oraz aktywność młodych naukowców i studentów. Mówił również o nowej strategii wyznaczającej kierunki działania PŁ w perspektywie do 2030 r. wdrażanej z jeszcze większą dbałością o rozszerzanie współpracy. Zapowiedział nadanie przez łódzką uczelnię tytułu doktora honoris causa przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Robercie Metsoli.

Politechnika Łódzka została założona 24 maja 1945 r. Uczelnia kształci obecnie ponad 10,5 tys. studentów na dziewięciu wydziałach, oferując 68 kierunków studiów. Zatrudnia ponad 1,2 tys. pracowników naukowych. W ramach 12 dyscyplin naukowych realizuje setki projektów badawczych finansowanych z krajowych i międzynarodowych źródeł. W ostatnim roku naukowcy PŁ opublikowali ponad 1000 prac w prestiżowych czasopismach o zasięgu międzynarodowym. (PAP)

Nauka w Polsce

bap/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Rozpoczął się Międzynarodowy Kongres Prawa Europejskiego FIDE; po raz pierwszy w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Po roku przerwy resort nauki ogłosił nabór do Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera