
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował zasady naliczania opłat za studia na Uniwersytecie SWPS z Warszawy oraz Politechnice Lubelskiej – podał UOKiK. Zarzuty dotyczą podwyżek czesnego w trakcie trwania studiów. Uczelnie deklarują współpracę z urzędem i czekają na rozstrzygnięcie sprawy.
Jak podano w komunikacie, z sygnałów, które dotarły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, warszawski Uniwersytet SWPS (wcześniej: SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie) i Politechnika Lubelska podwyższały opłaty w kolejnych latach trwających studiów.
"Dotyczyło to niestacjonarnych kierunków I i II stopnia, a w przypadku warszawskiej uczelni również kierunków stacjonarnych oraz jednolitych studiów magisterskich. Umowy zawarte ze studentami nadal obowiązują, dlatego prezes UOKiK postawił uczelniom zarzuty" – czytamy.
Z analizy urzędu wynika też, że studenci obu uczelni "co najmniej od 2021 roku mogli być zaskakiwani podwyżkami czesnego".
"W ówczesnym stanie prawnym takie działania uczelni nie powinny mieć miejsca. Przed nowelizacją prawa o szkolnictwie wyższym i nauce obowiązywał przepis mówiący, że do czasu ukończenia studiów przez osoby przyjęte na dany rok akademicki uczelnia nie może zwiększyć wysokości ustalonych dla nich opłat ani wprowadzić nowych. Sytuacja uległa zmianie dopiero 6 września 2023 r., gdy w życie weszło nowe brzmienie prawa umożliwiające uczelniom raz w roku zmianę czesnego, nie więcej jednak niż o wskaźnik inflacji ogłoszony przez GUS" – podano.
Jeśli zarzuty się potwierdzą, przedsiębiorcom grożą kary finansowe w wysokości do 10 proc. obrotów - przypomniał UOKiK.
"Konsumenci rozpoczynający kształcenie wyższe mają na celu osiągnięcie konkretnego tytułu zawodowego. Aby świadomie zdecydować się na płatną formę edukacji, powinni wiedzieć jakie wiążą się z tym opłaty, jakich kosztów mają się spodziewać. W innym przypadku mogą nie mieć pewności, czy będzie ich stać na kontynuowanie i ukończenie studiów" – skomentował prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.
Rzeczniczka Uniwersytetu SWPS Renata Czeladko przekazała PAP, iż uczelnia potwierdza, że otrzymała zawiadomienie o wszczęciu postępowania. "Współpracujemy w tym zakresie z prezesem UOKiK. Wyjaśniamy tę sprawę" - podała Renata Czeladko.
Agnieszka Kasperska z zespołu prasowego Politechniki Lubelskiej powiedziała PAP, że uczelnia ze spokojem czeka na ostateczne rozstrzygnięcie sprawy przez UOKiK. "Politechnika Lubelska podniosła czesne, ale tylko studentom rozpoczynającym studia na pierwszym roku. W przypadku studentów kontynuujących naukę na kolejnych latach wysokość czesnego nie była zwiększana" - zaznaczyła.
Nauka w Polsce
akp/ ren/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.