Uczelnie i instytucje

Prorektor UŚ: zainteresowanie studiami ścisłymi w Polsce spada; chcemy odwrócić ten trend

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nauki ścisłe nie są modnym wyborem wśród młodych ludzi, ale to właśnie one stoją za największymi osiągnięciami ludzkości - powiedział PAP chemik, prorektor ds. finansów Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Michał Daszykowski. Uczelnia chce przyciągnąć studentów praktycznym podejściem do nauczania.

Jak podkreśla prof. Daszykowski, chemia, fizyka czy matematyka stanowią fundament nowoczesnej cywilizacji.

"Bez nauk ścisłych nie byłoby internetu, smartfonów ani samochodów. Nie rozmawialibyśmy – siedzielibyśmy w jaskini" – powiedział PAP prorektor UŚ.

By przyciągnąć młodych ludzi, uczelnia stawia na praktyczne nauczanie, nowoczesne laboratoria i interdyscyplinarne podejście do kształcenia.

"Stawiamy na pracę laboratoryjną, własnoręczne eksperymenty, małe grupy i kontakt bezpośredni. Żeby coś zrozumieć, trzeba to zrobić samemu, nie tylko przeczytać" – wyjaśnił prorektor.

W kontekście nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, prof. Daszykowski zwrócił uwagę na rosnące znaczenie AI w programach nauczania, ale także wskazał na konieczność rozwijania praktycznych umiejętności laboratoryjnych, których nie zastąpi żaden algorytm.

"AI nie zastąpi nas w laboratorium. Możemy jej coś zlecić, ale nie wykona za nas doświadczeń ani nie przemyśli ich wyników" – dodaje.

Choć chemia czy fizyka nie należą dziś do najpopularniejszych kierunków wśród kandydatów na studia, uczelnia próbuje zmienić ich wizerunek jako "trudnych" i "nieopłacalnych". Pokazuje ich zastosowanie w ochronie środowiska, energetyce, medycynie czy nowoczesnych technologiach.

"To nie są martwe dziedziny. Przeciwnie – dają ogromne możliwości" – zaznaczył prorektor.

Ciekawostką pozostaje fakt, że na kierunkach ścisłych większość studentów stanowią kobiety.

"Mamy grupy, gdzie jest jeden, dwóch chłopaków, a reszta to dziewczyny. Proporcje zmieniają się dopiero na poziomie doktoratu czy habilitacji" – zauważył prof. Daszykowski.

Prorektor zwrócił uwagę, że później, w trakcie rozwoju kariery naukowej kobiety często spotykają się z dodatkowymi trudnościami, związanymi z obowiązkami rodzinnymi. Mimo to wiele z nich świetnie radzi sobie z pogodzeniem pracy naukowej z życiem prywatnym.

Uczelnia liczy, że inwestycje w infrastrukturę pomogą w przyciągnięciu młodych do nauk ścisłych. Jedną z kluczowych będzie Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii – nowoczesna przestrzeń badawczo-dydaktyczna, której budowa już się rozpoczęła. Ma stać się miejscem współpracy chemików, fizyków, biologów, informatyków i matematyków, a także otworzyć uczelnię na projekty z przemysłem i zagranicznymi partnerami. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2027 rok.(PAP)

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera