Kraków/ Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej prof. Borek - odwołany

10.12.2021. Na zdjęciu prof. Piotr Borek. PAP/Łukasz Gągulski
10.12.2021. Na zdjęciu prof. Piotr Borek. PAP/Łukasz Gągulski

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) odwołał prof. Piotra Borka z funkcji rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej (UKEN) w Krakowie. Uczelnia nie wyklucza odwołania od tej decyzji.

Procedurę odwołania prof. Borka MNiSW wszczęto we wrześniu ub. r. Resort zarzucił rektorowi "rażące lub uporczywe naruszania prawa" i powoływał się na art. 432 ust. 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W środę MNiSW poinformowało PAP, że minister - po analizie i ocenie zebranego w sprawie materiału dowodowego - stwierdził, że działania "pana prof. Piotra Borka w kwestii przestrzegania praw pracowników zatrudnionych w UKEN w Krakowie, wobec których rektor jest pracodawcą, oraz w obszarze uprawnień związków zawodowych, stanowiły uporczywe i rażące naruszenie przepisów". Chodzi przepisy Kodeksu pracy, związane z procedurą rozwiązania umowy o pracę (np. wypowiedzenie umowy w czasie trwania urlopu pracownika) oraz o kwestie związane z wynagrodzeniami.

"Na razie nie komentujemy szczegółowo decyzji ministerstwa" - powiedział w środę PAP kierownik działu promocji UKEN Adam Gliksman. Póki co UKEN zamieścił krótkie oświadczenie na swojej stronie internetowej. Podkreślono w nim, że decyzja MNiSW "nie jest ostateczna i po analizie prawnej uzasadnienia odwołania zostaną podjęte prawem przewidziane działania". Pod oświadczeniem podpisane jest kolegium rektorskie.

Prof. Borek, po wszczęciu procedury odwołania go, nie zgadzał się z wynikami analizy przedstawionej przez ówczesnego ministra nauki Dariusza Wieczorka i nie zamierzał rezygnować z funkcji. Zapowiadał również wykorzystanie wszelkich środków, by "chronić uniwersytet". Podkreślał, że wszystkie decyzje związane z restrukturyzacją podejmował w związku "z tragiczną sytuacją", w jakiej zastał uczelnię w 2020 r.

Rektor Borek ma w uczelni zarówno przeciwników, jak i zwolenników.

Przeciwnicy z Komisji Międzyzakładowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego "Inicjatywa Pracownicza" zarzucają mu zwolnienie w poprzedniej kadencji ponad 100 pracowników UKEN - w związku z tym przed sądem pracy toczą się sprawy, z których część już się zakończyła wyrokami na korzyść zwolnionych. Krytycy rektora uważają, że niektóre jego decyzje związane były z prawdopodobną uległością polityczną wobec Zjednoczonej Prawicy.

Zwolennicy profesora, skupieni w kolegium rektorskim, podkreślają, że kiedy uczelnia była w trudnej sytuacji materialnej, to restrukturyzacja przeprowadzona przez prof. Borka przyniosła efekty, m.in. w postaci pozyskania nowych funduszy, i dziś uczelnia ma stabilną sytuację finansową.

Prof. Piotr Borek 1 września zaczął pełnić drugą kadencję jako rektor UKEN. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Jego kontrkandydat dr hab. Piotr Trojański został wykluczony przez radę uczelni z powodu – jak uzasadniono – braku uzyskania wystarczającej liczby głosów do kwalifikacji do wyborów.

Piotr Borek jest historykiem literatury, profesorem nauk humanistycznych. Zanim został rektorem w 2020 r., był dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych, a jeszcze wcześniej dziekanem Wydziału Filologicznego i dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej. W latach 2004–2016 kierował jedynymi w Polsce studiami podyplomowymi z zakresu romologii - Romowie w Polsce – historia, prawo, kultura, stereotypy etniczne. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk. Ma w dorobku ponad 200 publikacji. Za pracę doktorską „Ukraina w staropolskich diariuszach i pamiętnikach” otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów (2001).

Beata Kołodziej(PAP)

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 26.10.2023. Profesor Jakub Kupecki. PAP/Albert Zawada

    Minister przemysłu: prof. Jakub Kupecki obejmie funkcję dyrektora NCBJ

  • Łódź, 28.06.2025. Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Bartosz Domaszewicz (P), wiceprzewodnicząca Rady Paulina Setnik (C) oraz radny miejski Tomasz Kacprzak (L) podczas konferencji prasowej w EC 1 w Centrum Nauki i Techniki w Łodzi, 28 bm. Konferencja dotyczyła rozpoczęcia procedury nadawania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi urodzonemu w tym mieście Sławoszowi Uznańskiemu-Wiśniewskiemu. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie honorowym obywatelem Łodzi? Jest jeden, kosmiczny problem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera