Turcja/ Odkryto dowody najwcześniejszej znanej aktywności człowieka w północnej Mezopotamii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W znajdującej się na południowym wschodzie Turcji prowincji Mardin archeolodzy odkryli dowody najwcześniejszej znanej aktywności człowieka w północnej Mezopotamii - poinformowała agencja Anadolu.

Wśród odkrytych w jaskini Ulukoy artefaktów znalazły się narzędzia wykonane z obsydianu, szczątki zwierząt oraz prymitywna broń, które - zdaniem badaczy - dostarczają nowej wiedzy na temat prehistorycznego życia i sieci handlowych w regionie nazywanym "kolebką cywilizacji". Znaleziska trafiły do laboratorium muzeum w Mardin.

Prof. Ergul Kodas, doradca naukowy wykopalisk i pracownik Uniwersytetu Mardin Artuklu, powiedział tureckiej agencji prasowej, że narzędzia obsydianowe, znalezione w warstwach datowanych na wczesny okres środkowego paleolitu, podważają wcześniejsze założenia dotyczące chronologii prehistorycznego handlu w Anatolii.

"Uważaliśmy, że obsydian był używany jako materiał handlowy tylko w okresie późnego paleolitu" - przyznał naukowiec. "Narzędzia obsydianowe znalezione w warstwach datowanych na wczesny okres środkowego paleolitu sugerują, że handel w Anatolii mógł mieć miejsce 160 tys. do 200 tys. lat temu — znacznie wcześniej, niż wcześniej sądzono" - wyjaśnił.

Wykopaliska w Ulukoy są jedynymi w jaskiniach paleolitycznych w północnej Mezopotamii. Naukowcy uważają, że jaskinia była zamieszkiwana przez co najmniej cztery gatunki: Homo erectus, archaiczny Homo sapiens, neandertalczyków i współczesnych ludzi.

Mówiąc o znaczeniu położonej w okolicach Mardin jaskini, Kodas podkreślił, że "miejsce to leży wzdłuż wczesnych szlaków migracji ludzi z Afryki i dlatego ma potencjał, aby zmienić rozumienie historii ludzkości".

Jaskinia, położona w Dolinie Gurs, ma 23 metry długości i 16 metrów głębokości. Została odkryta trzy lata temu przy okazji badań powierzchniowych przez zespół prowadzony przez prof. Kodasa. (PAP)

jbw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Statki robią zamieszanie i uwalniają metan

  • 06.07.2018 EPA/TAMAS KOVACS

    Badacz: pocałunek to pozostałość po ostatnim etapie sesji iskania

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera