Zmiany klimatu przesuwają habitaty morskich organizmów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Koreańscy naukowcy odkryli silne przemieszczenie zasięgu oraz spadek liczebności powszechnego ślimaka Turbo sazae. To skutek ocieplenia – podkreślają.

Badacze z Korea Institute of Ocean Science and Technology (KIOST) przyjrzeli się ślimakowi Turbo sazae, który pierwotnie zamieszkiwał południowe wybrzeże Korei. Jak się okazało, rozszerzył on swój zasięg aż o 37 st. na północ.

Wskazuje to, że związany z ociepleniem klimatu wzrost temperatury oceanów powoduje stopniowe przesuwanie się siedlisk morskich gatunków na północ.

Okazało się, że na wschodnim wybrzeżu Korei pojawił się ślimak pod względem genetycznym identyczny z żyjącym przy położonej na południu wyspie Czedżu.

Jednocześnie wykryto spadek liczebności tego zwierzęcia, a bliższa analiza pokazała, że ma to związek ze spowodowanym przez ocieplenie pogorszeniem pracy układu odpornościowego.

Wyniki stanowią więc dowody na to, że larwy wspomnianego ślimaka wędrują z prądami na północ, aby zasiedlić koreańskie wschodnie wybrzeże, co prowadzi do rozszerzenia habitatu.

Wskazują więc na niektóre skutki zmian klimatu w obszarze rozmieszczenia życia morskiego – podkreślają naukowcy.

Fakt, że rosnące temperatury mórz umożliwiają rozszerzanie się siedlisk T. sazae na północ, można zdaniem badaczy uznać za kluczową informację dla zrozumienia mechanizmów adaptacyjnych życia morskiego do zmian klimatu.

„Wzrosty temperatur mórz spowodowane zmianami klimatu są kluczowym czynnikiem wpływającym na ekosystemy morskie” – mówi dyr. KIOST Hyi Seung Lee.

„KIOST wykorzysta najnowsze wyniki badań, aby uzyskać naukowe zrozumienie wzorców zmian w rozmieszczeniu życia morskiego i będzie kontynuować swoją misję naukową na rzecz ochrony życia w morzach” – dodaje.

Marek Matacz (PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: sześć cech charakteru decyduje o tym, że jesteśmy cool

  • Mija 140 lat od podania pierwszej szczepionki przeciwko wściekliźnie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera