
Międzynarodowa grupa psychologów ustaliła, że sześć cech charakteru decyduje o tym, że jesteśmy cool, bez względu na to w jakiej społeczności oraz kulturze przebywamy. Piszą o tym na łamach „Journal of Experimental Psychology”.
Badaniami objęto prawie 6 tys. osób z Afryki Południowej, Australii, Chile, Chin, Hiszpanii, Indii, Korei Południowej Meksyku, Niemiec, Nigerii, Turcji oraz USA. Przeprowadzili je specjaliści z trzech uczelni: Universidad Adolfo Ibanez w Chile, University of Arizona oraz University of Georgia w USA.
Doszli oni do wniosku, że sześć uniwersalnych cech charakteru decydujących o tym, że dana osoba jest cool, to ekstrawersja, hedonizm, przebojowość, nie obawianie się ryzyka oraz niezależność i otwartość.
- Najbardziej zaskakujące jest, że te cechy występują w każdym kraju – twierdzi jeden z głównych autorów badania prof. Todd Pezzuti z Universidad Adolfo Ibanez. – Zarówno w Chinach, Korei Południowej, jak i Chile oraz USA ludzie lubią osoby, które chętnie przekraczają przyjęte granice i są promotorem zmian.
Zdaniem specjalisty oznacza to, że bycie cool jest pojęciem bogatszym, aniżeli wskazywałoby na to potoczne jego pojmowanie. Jako cool określa się zwykle te osoby, które są sympatyczne, fajne, budzące podziw lub będące na luzie. Określenie to może się też odnosić do tego co jest modne, atrakcyjne lub interesujące.
Uczestników badania proszono o określ kto ich zdaniem jest cool posługując się Pięcioczynnikowym Modelem Osobowości (tzw. Wielka Piątka) oraz Portretowym Kwestionariuszem Wartości (PVQ). Pierwszy obejmuje pięć głównych cech pozwalających określić czyjąś osobowość: ekstrawersję, neurotyczność, otwartość na doświadczenia oraz ugodowość i sumienność. PVQ pozwala ustalić, jakie wartości ceni dana osoba, by lepiej zrozumieć jej motywacje i preferencje.
Według prof. Pezzutiego nie można nauczyć się bycia cool. - My się rodzimy z takimi cechami – zaznacza w wypowiedzi dla CNN. Dodaje też, że spośród tych cech, pięć to cechy osobowości, które są na ogół trwałe przez całe nasze życie.
Współautor badania prof. Caleb Warren z University of Arizona zwraca uwagę, że określenia bycie cool oraz bycie dobrym człowiekiem nie zawsze są tożsame. Przyznaje, że można być i jednym i drugim, ale nie jest to reguła.
- Bycie cool oznacza, że jest się lubianym i podziwianym co, owszem, może się kojarzyć z dobrym człowiekiem – stwierdza w notacie prasowej. – Jednak ludzie określani jako cool często mają inne cechy, są na przykład hedonistyczne i przebojowe, a te nie są kojarzone są z byciem dobrym człowiekiem w sensie moralnym.
Autorzy badania przyznają, że nie we wszystkich kulturach cenione jest bycie cool, co nie znaczy, że takich osób tam nie ma. Po prostu te osoby w niektórych społeczność nie są na świeczniku.
Przykładem osoby cool jest Elon Musk, uważa prof. Pezzuti. Jego zdaniem jest on niezaprzeczalnie przebojowy, niezależny oraz ekstrawertyczny, choć socjalista przyznaje, że jest też osobowością kontrowersyjną.
Zbigniew Wojtasiński (PAP)
zbw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.