Big data pomoże w leczeniu depresji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy opracowali model spersonalizowanej magnetycznej stymulacji mózgu na podstawie wielkoskalowego badania MRI osób chorych i zdrowych. Metoda ma szansę poprawić wyniki leczenia depresji.

Jak przypominają naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk, ciężka depresja (major depressive disorder - MDD) pozostaje jedną z najbardziej wyniszczających chorób psychicznych na świecie.

Jedną z metod terapeutycznych jest przezczaszkowa stymulacja magnetyczna mózgu (TMS). Jednak jej skuteczność znacznie różni się w zależności od osoby.

Badacze przeanalizowali skany MRI mózgów ponad 1600 pacjentów z depresją i ponad 1300 osób zdrowych.

W ten sposób dokładnie opisali spowodowane chorobą zmiany w obszarze zwanym podkolankową przednią korą obręczy (sgACC), którego uszkodzenia często towarzyszą depresji (https://doi.org/10.1016/j.scib.2025.05.042).

Jednym z najważniejszych odkryć było to, że nieprawidłowa łączność między tym regionem a lewą grzbietowo-boczną korą przedczołową (DLPFC) wpływa zarówno na anatomiczne położenie optymalnych punktów stymulacji TMS, jak i na wyniki leczenia pacjentów.

Naukowcy zaproponowali nowy algorytm, który łączy statystyczne mapy mózgu ze spersonalizowanymi danymi.

Algorytm został zweryfikowany na trzech niezależnych zestawach danych klinicznych, obejmujących pacjentów z depresją lekooporną i myślami samobójczymi.

W porównaniu z tradycyjnymi metodami opartymi np. na uśrednianiu, spersonalizowane podejście ma pozwalać na wyznaczanie celów znacznie silniej powiązanych z poprawą objawów.

Według autorów metody to „istotny krok naprzód w kierunku precyzyjnej psychiatrii”.

Marek Matacz (PAP)

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pszczoły miodne zabierają pyłek rdzennie amerykańskim gatunkom

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: sześć cech charakteru decyduje o tym, że jesteśmy cool

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera