
Ponad 16 tys. osób złożyło i opłaciło ponad 29 tys. zapisów na studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). Uczelnia poinformowała w czwartek, że najwięcej kandydatów zgłosiło się na psychologię i prawo.
Biuro prasowe UAM podało, że w tegorocznej rekrutacji uczelnia odnotowała do tej pory ponad 29 tys. opłaconych zapisów od ponad 16 tys. osób. W środę minął termin rejestracji i zapisu na dany kierunek lub specjalność studiów stacjonarnych pierwszego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich.
Największym zainteresowaniem wśród chętnych na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie cieszyła się psychologia, na którą zgłosiło się ponad 2,2 tys. kandydatów z opłaconym zapisem. Na drugim miejscu znalazło się prawo, na które aplikowało ponad 1,6 tys. chętnych, z kolei na filologię angielską ponad 1,1 tys. osób.
Biorąc pod uwagę liczbę dostępnych miejsc na danym kierunku oraz liczbę aplikujących kandydatów, najpopularniejsza okazała się psychologia z ponad 19 osobami zgłaszającymi się na jedno miejsce. Na drugiej pozycji uplasowała się filologia koreańska - ponad 12 zgłoszeń na jedno miejsce, a na trzeciej znalazło się zarządzanie i prawo w biznesie, gdzie na jedno miejsce zgłosiło się ponad 11 chętnych.
UAM podał, że w tym roku oferuje łącznie ponad 15 tys. miejsc na różnych kierunkach, w tym ponad 11 tys. na studiach stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich.
Wśród nowych kierunków studiów przygotowanych przez uczelnię wymieniono m.in. geoanglistykę oferowaną przez Wydział Anglistyki, a także niderlandystykę czy organizowany przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Communication and Media Studies, czyli studia drugiego stopnia w języku angielskim.
Wyniki postępowania kwalifikacyjnego UAM ogłosi 18 lipca o północy.(PAP)
szk/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.