
Wyposażenie straży uczelnianych w dodatkowe kompetencje i sprzęt, a także popularyzacja szkoleń z pierwszej pomocy znalazły się wśród propozycji działań na rzecz większego bezpieczeństwa na uczelniach. Mapę działań ws. bezpieczeństwa wypracują wspólnie środowisko akademickie i służby - podało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W czwartek w Warszawie przedstawiciele resortów nauki, spraw wewnętrznych, policji oraz szkół wyższych spotkali się na obradach okrągłego stołu ws. bezpieczeństwa na uczelniach. Były one związane z tragicznymi wydarzeniami z maja br. na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie student prawa UW zaatakował siekierą portierkę, która zginęła na miejscu, oraz ranił strażnika.
Jak podało MNiSW w komunikacie podsumowującym spotkanie, wśród najczęściej postulowanych propozycji działań i zmian znalazły się: profesjonalizacja straży uczelnianych – wyposażenie ich w dodatkowe kompetencje, sprzęt (paralizatory, kamery nasobne) oraz wypracowanie przepisów chroniących pracowników i same uczelnie po decyzji o użyciu środków przymusu bezpośredniego; profesjonalne szkolenia z zakresu BHP i bezpieczeństwa dla nowych studentów; popularyzacja szkoleń z pierwszej pomocy i takich, które przygotowywałyby do właściwej reakcji w sytuacjach kryzysowych; usprawniony dostęp do informacji w sytuacjach kryzysowych; utworzenie stanowisk pełnomocników rektorów ds. bezpieczeństwa.
Zaproponowano także edukację społeczności akademickiej i budowanie świadomości na temat zagrożeń „tradycyjnych” i „nowego typu” (jak dezinformacja w sieci, napięcia na tle narodowościowym i politycznym itd.); dokładne badania położenia i uwarunkowań poszczególnych uczelni (w celu efektywniejszego wykorzystania systemów monitoringu); a także ewentualne stworzenie wewnętrznych numerów alarmowych.
„Nie możemy pozwolić, by nasze uczelnie stały się miejscem niepokoju. Potrzebujemy praktycznych rozwiązań, dostosowanych do rzeczywistych potrzeb. To wymaga współpracy policji i innych służb, władz uczelni i przede wszystkim studentów, bo to dla nich i ich lepszej przyszłości działają uniwersyteckie kampusy" – podkreślił minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek, cytowany w komunikacie resortu.
Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak zaznaczył, że powstał już szkic propozycji legislacyjnych, które „mogą istotnie wpłynąć na poprawę stanu bezpieczeństwa”.
„Rozważane jest rozszerzenie uprawnień strażników uniwersyteckich, choć niektóre uczelnie już mają profesjonalną straż, a także inwestycje w monitoring. Chodzi o gęstszą i dokładniejszą sieć, która wychwytywałaby przede wszystkim czyny chuligańskie. Jako MSWiA gotowi jesteśmy wesprzeć straże uniwersyteckie w zakresie szkoleń obronnych, bo dziś przede wszystkim potrzebna jest podstawowa gruntowna wiedza z zakresu obronności i pierwszej pomocy” – wymieniał minister, koordynator służb specjalnych, cytowany w komunikacie.
Wśród postulatów MSWiA znalazł się również przegląd i aktualizacja planów ewakuacyjnych na uczelnianych campusach.
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak zrelacjonował, że jeszcze przed tragicznym wydarzeniem z maja władze uczelni podejmowały działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa, wprowadzając m.in. telefon alarmowy oraz telefon zaufania dla studentów i pracowników.
„Powołaliśmy Biuro ds. Bezpieczeństwa, wyspecjalizowaną jednostkę odpowiedzialną za koordynację wszystkich działań związanych z ochroną osób i mienia na terenie uczelni. Wprowadziliśmy również regulamin straży uniwersyteckiej” – zaznaczył prof. Alojzy Z. Nowak, cytowany w komunikacie.
Jak zapowiedział resort nauki, kolejnym etapem będzie wypracowanie dokumentu zawierającego wszystkie wnioski i konkretne przykłady podejmowanych już działań.(PAP)
Nauka w Polsce
bar/ lm/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.