Instytutu Geofizyki: zarejestrowano wstrząs sejsmiczny w okolicy kopalni w Bełchatowie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Instytutu Geofizyki PAN poinformował w piątek o zarejestrowaniu wstrząsu sejsmicznego o magnitudzie 2,6 w okolicy kopalni odkrywkowej w Bełchatowie (Łódzkie).

Wstrząs na stanowisku monitoringu sejsmologicznego Instytutu Geofizyki PAN odnotowano w piątek o godz. 12.31. Jego hipocentrum znajdowało się na głębokości 6 km. Instytut poinformował, że lokalizacja zjawiska w okolicy kopalni odkrywkowej w Bełchatowie wskazuje na możliwe wyzwolenie wstrząsu poprzez działalność człowieka na strukturach tektonicznych znajdujących się w okolicy odkrywki.

„Wstrząsy w tej okolicy nie są częste, jednak najsilniejsze z dotychczas rejestrowanych miały magnitudę rzędu M4.6, co odpowiada sile średniej wielkości naturalnych trzęsień ziemi” – wyjaśniono w komunikacie.

Wstrząsy sejsmiczne są odczuwalne zazwyczaj od magnitudy 4 lub wyższej. Wstrząsy o magnitudzie 2-3 mogą być odczuwalne jedynie przez nielicznych i nie powodują strat.

M.in. wstrząs o magnitudzie 3,6 odnotowano 2 września ub.r. Jego epicentrum znajdowało się na głębokości 1000 m, 3 km na południowy wschód od Szczercowa.

Wówczas geolog z Katedry Geologii i Geomorfologii Uniwersytetu Łódzkiego prof. Piotr Czubla tłumaczył w rozmowie z PAP, dlaczego ziemia trzęsie się w rejonie Bełchatowa.

"Na południowy zachód od Bełchatowa przebiega granica pomiędzy Waryscyjską Platformą Europy Zachodniej i leżącą na północny-wschód od niej Wielką Platformą Wschodnio-Europejską. Struktury fałdowe są tam ugięte, co wskazuje na wzajemne przemieszczanie się płyt w obrębie tzw. elewacji radomszczańskiej. Ten rejon jest zresztą widoczny na powierzchni w postaci pasma niewielkich wzgórz, czyli wspomnianej elewacji" - wyjaśnił.

Geolog zaznaczył jednak, że skala ruchu uskokowego na tym obszarze jest niewielka, w związku z czym temu obszarowi nie grozi katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi.

"Wstrząsy w rejonie Bełchatowa i Szczercowa mogą być wynikiem naturalnych ruchów skorupy ziemskiej, ale mogą być też związane z działalnością górniczą. Setki milionów ton ziemi zostało wybranych z odkrywki, a następnie złożonych na zwałowisku zewnętrznym kopalni. Są tam generowane duże naprężenia" - powiedział prof. Czubla.

W 1980 r. zanotowano w tym rejonie inny duży wstrząs, o sile 4,5 stopnia i - jak ocenia Czubla, był on spowodowany najprawdopodobniej odwodnieniem miejsca odkrywki. (PAP)

bap/ jus/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.07.2007. PAP/Krzysztof Świderski

    Paleontolodzy wyruszyli w teren – letnie wykopaliska m.in. w woj. śląskim i Krasiejowie

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: bez pogłębienia koryt rzek nie uda się zwiększyć wodnego transportu towarowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera