Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Regularna aktywność fizyczna w wieku dorosłymi wiąże się z niższym o 30-40 proc. ryzykiem przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn – wykazało badanie, które publikuje „British Journal of Sports Medicine”. Dowodzi ono również, że zwiększenie aktywności fizycznej w każdym wieku może wydłużyć życie.

Aktualnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca osobom dorosłym od 2,5 godziny do 5 godzin umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu, bądź 1 godz. 15 minut do 2,5 godz. intensywnej aktywności tygodniowo (https://doi.org/10.1136/bjsports-2024-109122).

Zespół pod kierunkiem dr Ruyi Yu z University of Queensland (Brisbane, Australia) przenalizował wyniki 85 badań opublikowanych w języku angielskim (do kwietnia 2024 r.), w których oceniano aktywność fizyczną dorosłych osób w dwóch lub większej liczbie punktów czasowych. W poszczególnych badania brało udział od 357 do ponad 6,5 mln osób.

Analiza zgromadzonych danych wykazała, że osoby utrzymujące aktywność fizyczną na stałym zalecanym poziomie miały o 30-40 proc. niższe ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn w porównaniu z osobami nieaktywnymi fizycznie. Z kolei badani, których wyjściowy poziom aktywności był poniżej zaleceń WHO, ale został zwiększony, mieli o 20-25 proc. niższe ryzyko przedwczesnej śmierci z różnych przyczyn.

Silniejszy wpływ regularnej aktywności fizycznej na spadek ryzyka zgonu odnotowano w przypadku chorób układu krążenia niż w przypadku chorób nowotworowych.

Badacze zwrócili uwagę, że nawet utrzymanie lub zwiększenie aktywności fizycznej na poziomie niższym od zalecanej tygodniowej dawki wiązało się ze znacznymi korzyściami zdrowotnymi. Wskazuje to, że aktywność na niskim poziomie jest zawsze lepsza niż żadna i że lepiej zacząć ćwiczyć późno niż wcale.

Zwiększanie aktywności powyżej poziomu rekomendowanego przez WHO przynosiło tylko niewielką dodatkową korzyść pod względem spadku ryzyka przedwczesnego zgonu.

Naukowcy podkreślili, że ich praca ma pewne ograniczenia, w tym m.in. fakt, że w większości analizowanych badań polegano na subiektywnej ocenie poziomu aktywności fizycznej uczestników. Ponadto badania, w których uwzględniono zgon z powodu nowotworu nie były zbyt liczne.

Wyniki te mają jednak ważne implikacje dla zdrowia publicznego - ocenili badacze. Potwierdzają one bowiem, jak ważna jest systematyczna aktywność fizyczna w dorosłości i że w każdym wieku warto zacząć regularnie ćwiczyć, by mieć wpływ na długość swojego życia. (PAP)

jjj/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

  • Fot. Adobe Stock

    Implant może ratować pacjentów z cukrzycą przed niebezpiecznie niskim poziomem cukru we krwi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera