Wrocław/ Bezpłatne badania przesiewowe w profilaktyce raka żołądka

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym rozszerzono nabór do badań przesiewowych związanych z profilaktyką raka żołądka. Do udziału mogą zgłaszać się wszyscy mieszkańcy Wrocławia i powiatu wrocławskiego w wieku od 30 do 35 lat. Badania są nieinwazyjne i bezpłatne.

Badanie TOGAS („Towards Gastric Cancer Screening Implementation in the EU”) polega na nieinwazyjnej diagnostyce. Lekarze pobierają krew w celu oznaczenia przeciwciał IgG przeciw Helicobacter pylori, a u osób z obecnością przeciwciał wykonywany jest test oddechowy, aby potwierdzić aktywne zakażenie.

Następnie osoby, u których potwierdzone zostanie zakażenie, otrzymują możliwość podjęcia leczenia eradykacyjnego, którego celem jest całkowite wyeliminowanie bakterii z organizmu. Terapia trwa od 10 do 14 dni i polega na stosowaniu antybiotyków oraz leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Medycznego przekonują, że aby wyeliminować ryzyko nowotworu, w większości przypadków wystarczy przeprowadzić takie leczenie raz w życiu.

– Badani otrzymują wynik, który w jednoznaczny sposób stwierdza, czy mamy do czynienia z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. To jest zakażenie, które w większości przypadków jest bezobjawowe, tak że nie robiąc sobie badań, nie jesteśmy się w stanie o tym przekonać. Wiemy, że jest to onkogen, czyli że jest to czynnik powodujący zachorowanie na raka żołądka, a to jest nowotwór, który ma wciąż złe rokowania – wyjaśnia kierownik Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Wewnętrznych USK we Wrocławiu dr hab. Katarzyna Neubauer.

Po zakończeniu leczenia uczestnicy są zapraszani na kontrolny test oddechowy, aby potwierdzić, że zakażenie zostało wyeliminowane. Udział w badaniu jest bezpłatny.

Kwalifikują się do niego osoby w wieku 30–35 lat, mieszkające na terenie Wrocławia lub powiatu wrocławskiego, które nie były wcześniej leczone z powodu zakażenia Helicobacter pylori i nie przeszły operacji usunięcia żołądka.

– Poza osobistymi korzyściami dla każdego uczestnika, program TOGAS ma ważne znaczenie epidemiologiczne. Dzięki badaniu uda się określić skalę zakażeń Helicobacter pylori w naszej populacji – zaznacza dr Radosław Kempiński z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W latach 90. szacowano, że infekcja bakterią Helicobacter pylori dotyka ok. 60 proc. Polaków. Według obecnych przypuszczeń lekarzy ten odsetek jest znacznie niższy i nie przekracza 20–30 proc. Jak mówią medycy, powodem tego jest poprawa poziomu higieny w ostatnich dekadach, która ma ogromny wpływ na zakażenia.

Rak żołądka to jeden z bardziej podstępnych nowotworów – w Polsce co roku umiera z jego powodu około 4 tysiące osób.

Projekt TOGAS realizowany jest w ramach unijnego programu EU4Health przez międzynarodowe konsorcjum, w skład którego – obok Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – wchodzą ośrodki naukowe z Niemiec, Francji, Chorwacji, Łotwy, Rumunii i Irlandii.(PAP)

kak/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: doraźne stosowanie probiotyków nie wystarczy, by zadbać o mikrobiotę

  • 15.02.2021. PAP/Leszek Szymański

    Raport: miniony rok był rekordowy dla polskiej chirurgii robotowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera