
Największym zainteresowaniem cieszy się nawigacja, gdzie zarejestrowano 165 kandydatów; popularnymi kierunkami są też: informatyka, logistyka, mechatronika, automatyka, geodezja i kartografia. Politechnika Morska przedstawiła wyniki rejestracji na studia stacjonarne I st.
Efekty tegorocznego naboru na Politechnice Morskiej w Szczecinie przedstawiła w środę prorektor ds. studenckich dr inż. Agnieszka Deja. W systemie elektronicznej rejestracji na studia stacjonarne I st. zarejestrowało się prawie 2 tys. osób. Kryteria formalne spełniło 1031 i w październiku mogą oni założyć mundury PM.
- Udało się pozyskać kandydatów na wszystkie kierunki, z czego jesteśmy dumni, bo to świadczy o tym, że oferta Politechniki Morskiej jest dla kandydatów atrakcyjna i trafia w ich potrzeby – podkreśliła Deja.
Zaznaczyła, że rekrutacja na rok akademicki 2025/2026 jest lepsza niż w ubiegłym roku, jeśli chodzi o ogólną liczbę rejestracji (w 2024 r. były 1924 aplikacje). Największą popularnością cieszył się, jak co roku, flagowy kierunek morskiej uczelni, czyli nawigacja. Oferta PM przyciągnęła 165 kandydatów na oficerów floty handlowej. Drugim obleganym kierunkiem jest informatyka, gdzie zakwalifikowano 137 osób.
- Zgłosiło się więcej chętnych, niż mamy miejsc, zatem na ten kierunek otworzyliśmy listę rezerwową – poinformowała rzeczniczka prasowa PM Anna Malec.
W rozmowie z PAP przypomniała, że uczelnie morskie nie podlegają pod ministerstwo nauki, a pod resort infrastruktury, więc rekrutacja odbywa się na nieco innych zasadach. Nie ma sztywno ustalonych limitów przyjęć i np. na nawigacji liczbę studentów I roku (organizację pracy dydaktycznej, liczbę grup) dostosowuje się do zainteresowania tym kierunkiem.
Tegoroczna rekrutacja na PM potwierdziła, że ważnym kierunkiem kształcenia jest też logistyka, gdzie proces naboru przeszło 119 kandydatów. Dużą popularnością cieszyły się ponadto: mechatronika (82 osoby), automatyka i robotyka (81) oraz geodezja i kartografia (71).
- Popularność tych kierunków wynika m.in. z tego, że uczelnia cały czas się rozwija, prowadzi inwestycje. W nowym roku akademickim do dyspozycji studentów oddamy nowy budynek Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki, który znajduje się na terenie kampusu przy ul. Willowej oraz Akademickie Centrum Symulatorowe na Wałach Chrobrego – zapowiedziała Deja.
Prorektor zwróciła uwagę także, że uruchomiony w 2024 r. nowy kierunek „inżynieria modelowania przestrzennego” miał w tym roku dwa razy lepszy nabór (ponad 50 osób). Nie brakuje też chętnych do pracy w branży offshore i kształcenia się na kierunku „inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe”.
Przedstawiając wyniki rekrutacji na studia inżynierskie na PM, zwrócono uwagę, że wśród kandydatów na studentów jest 958 Polaków, czyli 37 proc. więcej niż w roku 2024 r. Wśród cudzoziemców studiujących na PM największą grupę stanowią obywatele Ukrainy.
Politechnikę Morską w Szczecinie tworzy pięć wydziałów: Nawigacyjny, Mechaniczny, Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu, Mechatroniki i Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji. Na studiach I st. do wyboru jest 15 kierunków. Druga tura rekrutacji ma rozpocząć się pod koniec lipca. Na PM kształcą się w sumie ok. 4 tysiące studentów. (PAP)
tma/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.