Uczelnie i instytucje

W Toruniu powstanie Międzynarodowy Instytut Chemii Analitycznej PAN

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Międzynarodowy Instytut Chemii Analitycznej PAN, który będzie prowadził badania naukowe i prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie ochrony, środowiska i bezpieczeństwa żywności, powstanie w Toruniu - poinformowała rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Beata Krzemińska.

Porozumienie o współpracy na rzecz utworzenia instytutu w czwartek w Toruniu podpisali marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i prezes Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. Jana Czochralskiego prof. Bogusław Buszewski oraz prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski i wiceprezes PAN prof. Mirosława Ostrowska.

„Spotkały się dwa talenty – talent naukowy w osobie prof. Buszewskiego i talent organizacyjny pana marszałka. Instytut Czochralskiego będzie pierwszym instytutem PAN w tej części Polski. Wypełnimy mapę naukową kraju, ale przede wszystkim wypełniamy mapę kompetencyjną, bo nowa jednostka połączy nauki podstawowe, które wyjaśniają świat, z tą częścią (nauki), której PAN brakuje, czyli badaniami aplikacyjnymi i budowaniem pomostów z przemysłem” - powiedział cytowany w komunikacie prezes PAN prof. Konarzewski.

W ocenie prezesa PAN powstanie instytutu, po ostatecznej decyzji w tej sprawie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, powinno nastąpić w przyszłym roku.

Marszałek Całbecki podkreślił, że nowa instytucja, podobnie jak Centrum Czochralskiego, będzie służyć rozwojowi gospodarczemu i społecznemu regionu. Zaznaczył, że samorząd województwa będzie wspólnie z PAN zabiegał o budowanie dla instytutu międzynarodowych partnerstw do projektów badawczych oraz o europejskie i prywatne środki na ich realizację.

„Środowisko, jakość żywności, zdrowie - te trzy elementy łączą się ze sobą dając postęp cywilizacyjny. Łączenie badań podstawowych i badań aplikacyjnych (chodzi o segment nauk stosowanych i wdrożenia) oraz możliwość współdziałania z podmiotami biznesowymi, małymi i średnimi przedsiębiorstwami, dają szansę realizacji ambitnych planów” - zaznaczył cytowany prof. Buszewski.

W myśl zawartego porozumienia samorząd województwa deklaruje obwiązek zadbania o stronę materialną przedsięwzięcia (baza lokalowa, środki z programu regionalnego na stworzenie infrastruktury badawczej, udostępnienie istniejących zasobów laboratoryjnych i technicznych). Zadaniem Centrum Czochralskiego jest m.in. stworzenie infrastruktury badawczej w ramach projektu finansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza, a PAN odpowiada za przeprowadzenie procedury prawnej prowadzącej do powołania instytutu. (PAP)

rau/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki rusza z cyklem otwartych spotkań online dot. nowego modelu ewaluacji

  • 17.07.2025. Senatorowie na sali obrad Senatu w Warszawie. PAP/Leszek Szymański

    Senat/ Ustawa o likwidacji Akademii Kopernikańskiej i SGMK przyjęta z poprawkami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera