Historia i kultura

Harcerze zrekonstruowali Akcję pod Arsenałem

<p>Zorganizowaną przez harcerzy inscenizację Akcji pod Arsenałem oglądało w niedzielę 26 marca około 2,5 tysiąca Warszawiaków. Widowisko pokazano w 63. rocznicę historycznej akcji Szarych Szeregów.</p>

Dokładnie 63 lata temu harcerze Szarych Szeregów zaatakowali niemiecką ciężarówkę u zbiegu ulic Długiej, Bielańskiej i Nalewek. Ich celem było odbicie Jana Bytnara ps. "Rudy", aresztowanego przez Gestapo w nocy 22/23 marca 1943 r. Akcją dowodził Stanisław Broniewski ps. "Orsza". Wzięło w niej udział 28 harcerzy. Po 15-minutowej wymianie ognia odbito "Rudego", który jednak 30 marca zmarł. Uwolniono również 21 innych więźniów.

Wydarzenia te odegrało w niedzielę pod budynkiem warszawskiego Arsenału 60 "aktorów" i statystów. Klimat "tamtych dni" odtworzono dzięki wykorzystaniu oryginalnych samochodów, efektów pirotechnicznych oraz scenografii.

"Narrator wprowadził widzów do wydarzeń z 1943 r. Opowiedział o sytuacji w okupowanej Warszawie, wyjaśnił genezę Akcji pod Arsenałem i jak doszło do aresztowania Janka Bytnara" - komentował PAP phm. Marcin Adamski.

Za chwilę na plac wjechała niemiecka ciężarówka. Rozległy się strzały i wybuchy. W oparach dymu więźniowie zostali uwolnieni.

Do obejrzenia inscenizacji, przygotowanej przez druhów z Związku Harcerstwa Polskiego zaproszono młodzież ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Całe widowisko było częścią 36. Rajdu harcerzy ZHP Arsenał "Czas Bohaterów". W jego ramach przeprowadzono m.in. ćwiczenia z bronią strzelecką, pokaz strażackiego sprzętu bojowego oraz spotkanie z weteranami Powstania Warszawskiego. W Mennicy Państwowej uczestnicy rajdu stworzyli projekt "medalu za bohaterstwo dziś".

Rocznicę akcji obchodziło także ZHR. Około 200 harcerek i harcerzy od piątku uczestniczyło m.in. w grze terenowej, wzięło udział w ognisku z kombatantami i apelu upamiętniającym rocznicę Akcji.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Dworzyńska
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera