Smartfony szczęścia nie dają

Nastolatkowie spędzający dużo czasu przed ekranem telefonu, tabletu lub komputera czują się mniej zadowoleni ze swojego życia – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Stanu San Diego i Uniwersytetu Georgii (USA).

Na podstawie danych uzyskanych z długoterminowego badania amerykańskich 8, 10 i 12-klasistów specjaliści doszli do wniosku, że młodzież poświęcająca ponad godzinę dziennie na granie w gry komputerowe, korzystanie z mediów społecznościowych, wysyłanie wiadomości tekstowych, prowadzenie wideorozmów czy wykonywanie innych czynności na urządzeniach elektronicznych czuje się mniej szczęśliwa, niż młodzież, która zamiast siedzieć przed ekranem angażuje się w sport, czyta gazety lub czasopisma i spotyka się ze znajomymi.

Prof. psychologii Jean M. Twenge i jej współpracownicy zaobserwowali, że w ostatnich latach wraz ze wzrostem dostępu do telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń elektronicznych nastąpił u nastolatków gwałtowny spadek zadowolenia z życia i obniżenie poczucia własnej wartości.

Chociaż korzystanie ze smartfonów koreluje z niższym poczuciem szczęścia, całkowite zaprzestanie używania urządzeń elektronicznych również nie niesie ze sobą nic dobrego. Według wyliczeń badaczy najszczęśliwsi są ci, którzy korzystają z cudów techniki w sposób umiarkowany.

„Kluczem do szczęścia jest ograniczone korzystanie z mediów cyfrowych. Nie poświęcajmy im więcej niż dwie godziny dziennie i spróbujmy zwiększyć ilość czasu spędzanego na bezpośrednich spotkaniach z przyjaciółmi lub wykonywaniu ćwiczeń fizycznych – to właśnie te aktywności wiążą się ze wzrostem poczucia szczęścia” – przekonuje Twenge.

Rezultaty badania publikuje czasopismo „Emotion” (http://dx.doi.org/10.1037/emo0000403). (PAP)

ooo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera