Fot. Adobe Stock

Badanie: nadmierne poleganie na smartfonach może osłabiać świadomość przestrzenną dzieci

Umiarkowane korzystanie z technologii wspiera rozwój świadomości przestrzennej dzieci, jednak nadmierne poleganie na smartfonach może ją osłabiać – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowczynie z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Smartfony ograniczają zainteresowanie uczniów nauką

    Nieedukacyjna obecność smartfonów i innych urządzeń ekranowych w domu i w szkole istotnie obniża koncentrację i zainteresowanie uczniów nauką – wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego wśród niemal tysiąca uczniów, ich nauczycieli i rodziców.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Smartfon przed 13. rokiem życia może poważnie zaszkodzić

    Korzystanie ze smartfona przed 13. rokiem życia może mieć negatywne skutki dla zdrowia umysłowego w późniejszych latach – informują naukowcy na łamach pisma „Journal of Human Development and Capabilities”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Im dłużej przed ekranem, tym gorzej w szkole

    Długi czas spędzany przed ekranem wiąże się z gorszymi wynikami w nauce uczniów szkół podstawowych w Ontario – informuje pismo „JAMA Network Open”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Badania: dzieci przed 13. rokiem życia nie powinny używać smartfonów

    Rodzice powinni zabronić używania smartfonów oraz mediów społecznościowych dzieciom przed 13. rokiem życia – takie wnioski wyciągnęli badacze z międzynarodowych badań przeprowadzonych w 163 krajach. Zbyt wczesne korzystanie z nich pogarsza bowiem samoocenę oraz radzenie sobie z emocjami.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Często korzystanie ze smartfonów w obecności dzieci może zaburzać ich rozwój

    Częste korzystanie z urządzeń elektronicznych w obecności dziecka może mieć pewne negatywne konsekwencje dla jego rozwoju, choć są one subtelne - wynika z metaanalizy opublikowanej w czasopiśmie „JAMA Pediatrics”.

  • Adobe Stock
    Świat

    Odcięcie od smartfona poprawia koncentrację i samopoczucie

    Koncentracja uwagi, zdrowie psychiczne i samopoczucie poprawiają się po dwóch tygodniach odcięcia od mobilnego internetu – informuje pismo „PNAS Nexus”.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Badanie: 65 proc. nastolatków prawie nigdy nie rozstaje się ze smartfonem

    96 proc. nastolatków korzysta ze smartfonów, 93 proc. ma je na własność, a 65 proc. prawie nigdy się z nimi nie rozstaje - wynika z badania "Urządzenia mobilne w uczeniu się i nauczaniu". Uczniowie korzystają ze smartfonów dla rozrywki, do rozwijania zainteresowań, przy pracach domowych i na lekcjach.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    USA/ W szkole nastolatki korzystają ze smartfonów przez 90 minut

    W czasie 6,5-odzinnego pobytu w szkole nastolatki korzystają ze smartfonów średnio przez 90 minut, a 25 proc. z nich spędza z telefonem w ręku ponad dwie godziny - alarmuje „JAMA Pediatrics”. Czas ten wykorzystują głównie na pisanie wiadomości i przeglądanie mediów społecznościowych.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Prof. Paszkiel: być może smartfonami będzie się sterowało z pomocą myśli

    Wszczepiany do mózgu czip Neuralink ma wejść w fazę badań z udziałem ludzi. Z pomocą rezonansu magnetycznego naukowcy odczytują już całkiem dokładnie, o czym myśli dana osoba. O potencjalnych korzyściach i zagrożeniach związanych z czytaniem pracy ludzkiego mózgu opowiada dr hab. inż. Szczepan Paszkiel z Politechniki Opolskiej.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • EPA/SALVATORE DI NOLFI  02.07.2025

    Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera