Kenia/ Śmierć ostatniego samca nosorożca białego północnego

Fot. EPA/DAI KUROKAWA 03.05. 2017
Fot. EPA/DAI KUROKAWA 03.05. 2017

W Kenii uśpiono ostatniego samca nosorożca białego północnego - poinformowali strażnicy rezerwatu Ol Paleta w Kenii, gdzie zwierzę żyło. Nosorożec zwany Sudan miał 45 lat. W rezerwacie żyją jeszcze tylko dwie samice tego podgatunku.

Sudan od dawna cierpiał z powodu komplikacji zdrowotnych związanych z wiekiem; po poważnym pogorszeniu się stanu zdrowia "zespół weterynaryjny podjął decyzję o eutanazji" - poinformował rezerwat w komunikacie.

"Jego stan zdrowia znacznie pogorszył się w ciągu ostatniej doby; nie był już w stanie stać i bardzo cierpiał" - dodano. Obejmujący 350 km kwadratowych rezerwat Ol Paleta znajduje się około 200 km na północ od stolicy kraju Nairobi.

Agencja AFP zwraca uwagę, że śmierć Sudana jest równoznaczna z wyginięciem tego podgatunku. Chyba, że naukowcy, którzy zebrali jego materiał genetyczny, będą w stanie opracować techniki zapłodnienia in vitro u samicy innego podgatunku.

Nosorożec biały północny wyginął przede wszystkim z powodu kłusownictwa; szczególnie poszukiwany jest róg nosorożca ze względu na rzekome zalety lecznicze przepisywane mu w Azji, zwłaszcza w Chinach i Wietnamie.

Zwierzę zostało zdziesiątkowane w wyniku kłusownictwa w latach 70. i 80. w jego tradycyjnym habitacie - na obszarze Republiki Środkowoafrykańskiej, Czadu, Demokratycznej Republiki Konga i obecnego Sudanu Południowego, a więc na terenach w większości objętych konfliktami.

Ostatnia dzika populacja nosorożca białego północnego liczyła między 20 a 30 osobników w DRK; wyginęła podczas walk pod koniec lat 90. i na początku lat 2000. W roku 2008 podgatunek ten został uznany za wymarły na wolności. (PAP)

cyk/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Pierwszy podwójny przeszczep płuc wykonany z użyciem robota

  • Fot. Adobe Stock

    Lek na stwardnienie rozsiane może pomóc pamięci krótkotrwałej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera