Przypadki w historii – krakowski wykład prof. Normana Daviesa

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Rola przypadków w historii to temat kolejnego wykładu z cyklu „Wielkie Pytania w Krakowie”. Przewodnikiem po przypadkowych losach Polski i świata będzie uznany historyk, prof. Norman Davies.

Cykl „Wielkie Pytania w Krakowie” towarzyszy Copernicus Festival, którego motywem przewodnim w 2018 r. będzie przypadek - informują organizatorzy.

Tym razem uczestnicy wykładu, który odbędzie się 5 kwietnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagielońskiego, zastanowią się nad rolą przypadków w historii: czy istnieje logika dziejów, jak wielką rolę w historii odgrywały zdarzenia nieprzewidywalne, jak w badaniach historycznych można zmierzyć się z problemem przypadku i czy historycy nie próbują być zbyt racjonalni, szukając uzasadnień dla zdarzeń, o których w głównej mierze decydował przypadek?

Przewodnikiem po przypadkowych losach Polski i całego świata będzie światowej sławy historyk, prof. Norman Davies, autor wielu prac poświęconych historii Polski oraz Europy, zwłaszcza XX-wiecznej tj. „Boże igrzysko”, „Powstanie 44” czy „Europa między Wschodem a Zachodem”.

W wielu swoich bestsellerowych książkach prof. Davies łączy perspektywę historyka oraz reportera i podróżnika – m.in. w najnowszej publikacji „Na krańce świata” (Znak 2017).

„Wielkie Pytania w Krakowie” to wspólny projekt Centrum Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Miasta Kraków, którego celem jest pokazywanie nauki jako istotnego obszaru ludzkiej kultury.

„Razem z zapraszanymi gośćmi zastanawiamy się nad współczesnymi odpowiedziami na pytania, które ludzie stawiają sobie od wieków i które wielokrotnie stanowiły inspirację do powstania wielu dzieł literackich, muzycznych czy sztuk wizualnych” - dodaje Sałacka.

Podczas pierwszej edycji „Wielkich Pytań w Krakowie” przewodnikiem w pytaniu o przypadek i wolność z perspektywy ewolucyjnej i neurobiologicznej był prof. Daniel Dennett. Transmisję będzie można zobaczyć m.in. na kanale YouTube (PAP)

szu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera