Łatwiej być optymistą w urozmaiconym środowisku

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kury, które dorastają w złożonym, zróżnicowanym otoczeniu, zachowują "optymizm" nawet w obliczu krótkotrwałego stresu – wynika z badania opublikowanego na łamach „Scientific Reports”.

Według naukowców z Uniwersytetu Linköping (Szwecja) zwierzętom w podtrzymaniu optymistycznego nastawienia do życia pomaga świadomość przebywania w środowisku zapewniającym różnorodne możliwości działania i wynikające z niej poczucie panowania nad otoczeniem. Kury, które mają większą możliwość kontrolowania sytuacji, lepiej radzą sobie ze stresem.

Na potrzeby badania specjaliści porównali ze sobą ptactwo wychowujące się w skromnych, mało urozmaiconych warunkach - i kurczaki dorastające w złożonym i stymulującym środowisku.

Najpierw zmierzyli u zwierząt poziom optymizmu. Ze względu na to, że nie mogli bezpośrednio zapytać kur, w jaki sposób postrzegają świat – czy szklanka jest dla nich do połowy pusta, czy pełna – wymyślili pewien fortel. Nauczyli ptaki kojarzyć określony kolor (czarny lub biały) z obecnością lub brakiem nagrody. Następnie umieszczali przed nimi szare symbole (w odcieniu pośrednim) i obserwowali ich zachowanie. Jeśli kury reagowały tak samo, jak na symbol oznaczający nagrodę - sugerowało to, że są "optymistami".

W dalszej kolejności badacze zmierzyli u zwierząt poziom dopaminy – neuroprzekaźnika związanego z dobrym samopoczuciem i optymizmem. Okazało się, że ptaki ocenione wcześniej jako bardziej optymistyczne, cechowały się również wyższym stężeniem dopaminy.

Dopiero wtedy naukowcy wystawili ptaki na działanie stresu. W tym celu poprzestawiali przedmioty znajdujące się w ich kurniku i w nieregularnych odstępach czasu dostarczali im nieprzyjemnych bodźców w postaci światła i dźwięku.

Chociaż na początku badania wszystkie kury – zarówno te wychowujące się w ubogim środowisku, jak i te spędzające czas w warunkach urozmaiconych – charakteryzowały się podobnym natężeniem optymizmu, to pod wpływem stresu ptaki dorastające w skromnym otoczeniu natychmiast straciły energię. Zwierzęta przyzwyczajone do złożonego środowiska, mimo przebywania w trudnej sytuacji, nadal pozostały "optymistami".

"Jeśli kura może się pod czymś schować albo podfrunąć i usiąść na jakiejś żerdzi, ma szansę lepiej poradzić sobie ze stresującą sytuacją. Uważamy, że większa możliwość kontrolowania sytuacji przerodziła się u tych zwierzą w zdolność do podtrzymywania optymizmu, nawet w obliczu intensywnego, krótkotrwałego stresu" – komentuje Josefina Zidar, współautorka badania, o którym można przeczytać na stronie: https://www.nature.com/articles/s41598-018-23545-6 (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Norwegia/ Z kosmodromu za kołem podbiegunowym będą startować amerykańskie rakiety

  • Fot. Adobe Stock

    Czechy/Czesi umieścili na orbicie swojego największego dotąd satelitę SATurnin-1

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera