Dym tytoniowy uszkadza słuch małych dzieci

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Trzylatki, których matki paliły w ciąży i po porodzie, aż 2,4 raza częściej miały zaburzenia słuchu niż ich rówieśnicy nienarażeni na działanie dymu z papierosów. To wyniki badania obejmującego ponad 50 tys. dzieci.

Na łamach pisma „Paediatric and Perinatal Epidemiology”, naukowcy z Uniwersytetu w Kioto opisali badanie, w którym porównali słuch ponad 50 tys. trzyletnich dzieci i zestawili te dane z wcześniejszą ekspozycją maluchów na działanie dymu tytoniowego.

Mimo ogólnodostępnej wiedzy o szkodliwości palenia, nie wszystkie matki stronią od papierosów.

Według opublikowanego badania, 15,2 proc. dzieci było tylko w okresie płodowym wystawione na działanie skutków wcześniejszego palenia przez matki.

3,8 proc. dzieci było przy tym narażone na działanie dymu tylko w okresie płodowym, 3,9 proc. w tylko wieku 4 miesięcy, a 0,9 proc. w obu tych okresach.

Uszkodzenia słuchu w wieku 3 lat pojawiały się całkiem często, bo aż u 4,6 proc. ogółu dzieci. Jednak dym tytoniowy znacząco podnosił ryzyko.

W porównaniu do trzylatków niewystawianych na działanie dymu, ich rówieśnicy, których matki paliły przed zajściem w ciąże, miały ryzyko zaburzeń słuchu wyższe o 26 proc.

Palenie w czasie ciąży wiązało się natomiast ze wzrostem zagrożenia o 68 proc. Dzieci narażone na bierne palenie w wieku 4 miesięcy były natomiast o 30 proc. bardziej zagrożone problemami ze słuchem.

Jednak trzylatki, które poddawane były działaniu dymu w okresie płodowym i w wieku 4 miesięcy, miały problemy ze słuchem aż 2,4 raza częściej.

„Chociaż powszechne zalecenia przestrzegają przed paleniem w czasie ciąży i w obecności dzieci, niektóre kobiety nadal palą, kiedy są w ciąży, a do tego wiele małych dzieci wystawionych jest na działanie biernego palenia” - mówi dr Koji Kawakami z Uniwersytetu w Kioto.

„Badanie to jasno pokazuje, że zapobieganie ekspozycji na dym tytoniowy w czasie ciąży i po urodzeniu może zmniejszyć ryzyko zaburzeń słuchu u dzieci. Jego wyniki przypominają nam o potrzebie dalszego nasilania działań zapobiegających paleniu przed i w trakcie ciąży oraz wystawianiu dzieci na działanie biernego palenia” - podkreśla badacz.

Więcej informacji: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/ppe.12477

(PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera