Studenci z Gliwic zwycięzcami konkursu architektonicznego w Walencji

źródło: biuro prasowe Politechniki Śląskiej w Gliwicach
źródło: biuro prasowe Politechniki Śląskiej w Gliwicach

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach zajęli pierwsze oraz drugie miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym #ValenciaCall na zaprojektowanie mieszkań socjalnych w Walencji.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka uczelni Katarzyna Wojtachnio, spośród ponad stu prac nadesłanych z całego świata jury konkursu za najlepszą uznało Casa Española – pracę autorstwa Pawła Pacaka oraz Katarzyny Ponińskiej z Politechniki Śląskiej. To projekt inspirowany atmosferą hiszpańskiego miasta i stylu życia mieszkańców. Aby jak najlepiej je oddać, studenci architektury postanowili zamiast jednego budynku zaprojektować cztery mniejsze, które tworzą spójny kompleks mieszkalny.

"Przecięcie zamkniętego kwartału poprzez wąskie ulice zapewnia naturalną wentylację i cyrkulację powietrza, a dodatkowo nadaje bryle hiszpański klimat wąskich i urokliwych uliczek. Parter jest całkowicie oddany ludziom, jednak nie w formie usług, a wielofunkcyjnego placu, gdzie hiszpańskie życie toczy się całą dobę. Fiesta, sjesta, popołudniowa kawa, wspólna kolacja, wieczorna zabawa, spotkanie przyjaciół czy zwyczajny relaks – to życie mieszkańców nadaje nowy wygląd fasadzie i zamiast martwej przeszklonej elewacji kreuje ją tętniącą i barwną" – opisują swój projekt laureaci konkursu.

Na parterze kompleksu mieszkalnego zaprojektowali snack bar, kuchnię letnią, kawiarnię, ogród oraz strefę relaksu. Wysokość budynków przystosowano do warunków słonecznych. Elewacja budynków jest prosta i skromna, tynkiem oraz przeszkleniami nawiązuje do sąsiadującej z obiektem architektury.

Za drugi najlepszy projekt jury uznało pracę El Espacio, również wykonaną przez studentów Politechniki Śląskiej: Martę Błaszczyk, Annę Czaplę, Filipa Gawina, Kacpra Kanię oraz Marlenę Michalską.

Tworząc swoje projekty uczestnicy konkursu musieli wziąć pod uwagę historyczne centrum miasta i obecność zabytkowych budynków, a także potrzeby lokalnej społeczności, miejscową kulturę i tradycję oraz trendy w mieszkaniach socjalnych i przeznaczenie budynku.

Konkurs #ValenciaCall został zorganizowany przez portal „Start for Talents”, którego celem jest szeroko pojęte promowanie architektury. Projekty studentów Politechniki Śląskiej okazały się najlepsze spośród 113 prac nadesłanych z całego świata. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Mariusz Jaskólski. Fot. Adrian Wykrota

    Prof. Mariusz Jaskólski z prestiżowym europejskim wyróżnieniem krystalograficznym

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera