Historia i kultura

Peru/Badacze z UW podsumowują badania prowadzone na stokach Świętych Gór Inków

Maucallacta (3700 m. npm, gmina Pampacolca)- inkaskie centrum kultu Świętej góry Coropuna.  Foto: archiwum OBP UW
Maucallacta (3700 m. npm, gmina Pampacolca)- inkaskie centrum kultu Świętej góry Coropuna. Foto: archiwum OBP UW

Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego podsumowują w Peru badania prowadzone na stokach Świętych Gór Inków. Podczas pierwszego, międzynarodowego kongresu dot. archeologii Andów środkowo-południowych nagrodę za szczególne zasługi dla archeologii peruwiańskiej otrzymał prof. Krzysztof Makowski Hanula.

Kongres odbywa się między 23 a 26 sierpnia b.r. w Arequipie (Peru). Jest on konsekwencją i zarazem podsumowaniem ponad dwudziestoletniej współpracy między Uniwersytetem Warszawskim, a konkretnie Centrum Studiów Andyjskich UW w Cusco i Ośrodkiem Badań Prekolumbijskich UW, a Katolickim Uniwersytetem NMP w Arequipie (UCSM) oraz regionalnym oddziałem Peruwiańskiego Ministerstwa Kultury.

W trakcie pierwszego dnia Kongresu za szczególne zasługi dla archeologii peruwiańskiej wyróżniony został prof. Krzysztof Makowski Hanula, polski badacz mieszkający od kilkudziesięciu lat w Peru, absolwent archeologii śródziemnomorskiej na UW - poinformował w przesłanej PAP informacji prof. Mariusz Ziółkowski z Centrum Badań Andyjskich UW w Cusco.

Podczas obrad Kongresu badacze z UW przedstawiają podsumowanie wieloletniej współpracy z instytucjami peruwiańskimi na stanowiskach archeologicznych w regionie wulkanów Coropuna (6425 m. npm) i Solimana (6093 m. npm). Szczyty te miały w czasach inkaskich status świętych gór i wyroczni. "Były one przedmiotem szeroko rozpowszechnionego kultu, którego manifestacjami były m.in. pielgrzymki, święta regulowane inkaskim kalendarzem rytualnym oraz liczne ofiary, w tym ludzkie" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

Badania archeologiczne w regionie Coropuna i Solimana prowadzone są od 1996 w ramach wspólnego, polsko-peruwiańskiego projektu archeologicznego Condesuyos, którym kierują prof. Mariusz Ziółkowski z UW i dr Luis Augusto Belán Franco z UCSM.

Szczególnie znaczącym osiągnięciem Projektu było odtworzenie sieci inkaskich stanowisk ceremonialnych związanych z pielgrzymkami i ofiarami, a przede wszystkim ustalenie lokalizacji głównych sanktuariów i wyroczni obu świętych gór: Muyu muyu (3100 m. npm) w gminie Chichas w przypadku Solimana oraz Maucallacta (3700 m. npm) w gminie Pampacolca w przypadku Coropuna.

To ostatnie stanowisko jest przedmiotem nie tylko badań archeologicznych ale i intensywnych prac konserwatorsko-rekonstrukcyjnych, mających na celu udostępnienie tego wyjątkowego, dobrze zachowanego zespołu dla turystów.

Pracami w Maucallacta kierują dr Maciej Sobczyk z UW oraz architekt-konserwator mgr Gonzalo Presbitero Rodríguez ze strony peruwiańskiej, który odbył kilka staży specjalizacyjnych w Polsce w ramach stypendiów MNiSW oraz Polskiego Komitetu ds. UNESCO. W badaniach w Maucallacta uczestniczą też badacze z innych polskich instytucji poza UW, m.in. z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz z Laboratorium Skanowania i Modelowania 3D Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Prace finansowane są przez regionalne peruwiańskie władze samorządowe; w ubiegłych latach korzystano też ze znaczącej pomocy programu MSZ „Pomoc Polska”, z grantu NCN „Harmonia” oraz dofinansowania MNiSW.

Patronat nad wydarzeniem objął Minister Spraw Zagranicznych prof. Jacek Czaputowicz oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wicepremier Jarosław Gowin.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera