USA/Wniosek patentowy Google dot. pomysłu naukowca z UJ - wstępnie odrzucony

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych wstępnie odrzucił wniosek złożony przez Google, dotyczący rozwiązania autorstwa dra Jarosława Dudy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczony i UJ rok temu domagali się wycofania wniosku Google.

„Amerykański urząd patentowy wstępnie odrzucił wniosek Google dotyczący kodowania ANS. Teraz Google może się odwoływać od decyzji urzędu. Jeśli to zrobi, to sprawa może toczyć się latami” – powiedział w piątek PAP dr Jarosław Duda.

Rzecznik prasowy polskiego Google, Adam Malczak, pytany o zamiary Google ws. wstępnej decyzji urzędu, odpowiedział: „Zapoznajemy się z tą decyzją”. Podkreślił także, że Google już deklarował, że chciałby, aby ewentualny patent był dostępny na „otwartych zasadach”.

„Oznaczałoby to (otwarte zasady - przyp. PAP), że kodowanie jest bezpłatne w programach Google, ale już w konkurencyjnych oprogramowaniach niekoniecznie” – wyjaśnił Duda.

Starania Google o patent tzw. kodowania ANS krytykują środowiska związane z branżą informatyczną, w tym organizacje EFF (Electronic Frontier Foundation) i FSE (Free Software Foundation).

Kodowanie ANS pozwala na kompresję danych m.in. w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych. Obecnie jest ono używane w produktach m.in. Apple, Facebooka, Google, Linux. „Praktycznie wszyscy użytkownicy komputerów, telefonów na świecie używają teraz tej polskiej metody” – powiedział PAP dr Duda.

Wykładowca Wydziału Matematyki i Informatyki UJ opracował metodę w latach 2006-2013. Na bieżąco udostępniał ją w artykułach naukowych.

"Jestem naukowcem. Nie opatentowałem tej metody, bo wierzę, że takie podstawowe koncepcje powinny być jednak darmowe i dostępne dla wszystkich" – powiedział uczony. Dodał też: „Rok temu, kiedy było jasne, że Google plagiatuje moje rozwiązanie, myślałem, że przestaną się starać o patent. Ale jak widać próbowali dalej. W tym momencie już powinni zaprzestać”.

Dr Jarosław Duda od 2014 r. prowadził z Google korespondencję - mailową i za pośrednictwem publicznego forum - i pomagał tej firmie w adaptacji ANS do kompresji plików wideo. W czerwcu 2017 r. – jak mówił – przez przypadek znalazł wniosek patentowy Google z grudnia 2015 r. na użycie ANS w kompresji wideo.

Rozwiązanie dr Dudy w 2016 r. próbowała opatentować inna firma, w Wielkiej Brytanii, częściowo się jej to udało.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ aszw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Podsumowanie 2024/ Legislacja w nauce: wyhamowała reforma PAN; przywrócono nadzór resortu nauki nad NCBR

  • Fot. Adobe Stock

    Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji programu wymiany uniwersyteckiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera