Uczelnie i instytucje

Łazik drużyny „Raptors” wśród najlepszych w konkursie robotów ratunkowych w Japonii

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Łazik drużyny „Raptors” z Politechniki Łódzkiej znalazł się wśród najlepszych robotów ratunkowych podczas konkursu rozgrywanego w ramach World Robot Summit w Japonii – poinformowała rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka.

World Robot Summit to jedno z największych wydarzeń robotycznych w Japonii. Targom technologicznym w Tokio towarzyszy międzynarodowy konkurs robotów, mających służyć ludziom.

Łódzcy studenci ze swoim łazikiem zajęli drugie miejsce w kategorii Disaster Robotics - Plant Disaster Prevention, czyli robotyki na wypadek wystąpienia katastrofy w zakładzie przemysłowym. Pokonali dziewięć ekip z całego świata – dodaje rzeczniczka PŁ.

Lider drużyny „Raptors” Mateusz Kujawiński przyznaje, że konkurs był bardzo wymagający, a zawody odbywały się w znacznie ograniczonych przestrzeniach przemysłowych, co było dużym utrudnieniem.

„Codziennie mierzyliśmy się z dwoma zadaniami, które polegały na odczytaniu stanu mierników, przekręceniu pokręteł i zaworów, odnalezieniu uszkodzonych urządzeń, czy przeprowadzeniu analizy ścian w poszukiwaniu szczelin, ubytków i rdzy” - relacjonował Kujawiński.

Przez cztery dni trwały eliminacje - do finału zakwalifikowano cztery najlepsze zespoły, „Raptors” awansowali z drugim wynikiem. Studenci przyznają, że finał był połączeniem wcześniejszych zadań, ale nie zabrakło niespodzianek.

„Dodatkowo pojawiły się rury do przesunięcia oraz zagrodzone przejazdy i zamknięte pojemniki, które w pewnym momencie były otwierane, aby robot mógł podjąć próbę odnalezienia pracownika fabryki” - opowiadał Łukasz Kędzierski z ekipy „Raptors”.

W finale studenci z Politechniki Łódzkiej utrzymali drugie miejsce. Ich zdaniem sukces jest tym większy, że po raz pierwszy startowali w zawodach nastawionych na ratownictwo w przestrzeniach przemysłowych.

To jednak nie pierwszy sukces łazika drużyny „Raptors”. W prestiżowych, międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge rozgrywanych w USA kilka razy plasował się w ścisłej czołówce, a w tym roku zajął czwarte miejsce.

W 2016 roku ze swoim łazikiem łódzcy studenci wygrali, odbywające się w Polsce zawody European Rover Challenge; w tym roku zajęli w nich drugie miejsce.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Opakowanie, etykieta lub koncepcja graficzna: do 30 kwietnia można je zgłaszać w studenckim konkursie

  • Adobe Stock, Orzech kokosowy

    KoKoS: ostatnie dni na zgłoszenia konstrukcji studenckich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera