W Łodzi naukowo o oswajaniu przestrzeni

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W jaki sposób oswajamy przestrzeń i jaką rolę w budowaniu znaczeń nadawanych przestrzeni odgrywają przedmioty np. pamiątki czy fotografie – między innymi o tym dyskutować będą badacze z Polski i z zagranicy podczas konferencji naukowej, która w dniach 5-7 grudnia odbędzie się na Uniwersytecie Łódzkim.

Podczas trzydniowego wydarzenia zatytułowanego „Nie tylko w mieście: kulturowe formy, praktyki i strategie zadomowiania przestrzeni” eksperci rozmawiać będą o formach i praktykach organizowania oraz oswajania przestrzeni – zapowiada sekretarz konferencji, dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ.

Badacze z Polski i z zagranicy, przede wszystkim etnolodzy i antropolodzy kultury, zaprezentują materiały i rozważania dotyczące procesów zadomawiania różnych obszarów: zarówno domu jako mieszkania, jak i przestrzeni pozadomowych. Te ostatnie – takie jak ulica, kawiarnia, działka, opuszczony budynek czy miejsce pracy – często mają charakter półprywatny i zindywidualizowany.

„Dyskusje dotyczyć będą także współczesnych nomadów, ludzi migrujących i bezdomnych. Badacze zastanawiać się będą nad procesem zadomowienia w sytuacjach zerwania i nieciągłości spowodowanych wyjątkowymi wydarzeniami np. wojną czy przeprowadzką" - dodaje dr Krupa-Ławrynowicz. Naukowcy spróbują też odpowiedzieć na pytanie o rolę przedmiotów, np. pamiątek czy fotografii w budowaniu znaczeń, jakie nadajemy przestrzeniom, które użytkujemy.

Drugiego dnia konferencji (6 grudnia) w Muzeum Kinematografii w Łodzi zaplanowano projekcje filmów dokumentalnych związanych z tematyką zadomowiania przestrzeni: „Z mojego okna 1978–1999” (reż. J. Robakowski), „Self(less) – portrait” (reż. M. Bobrik) oraz „Maksimumprzyjemności” (reż. K. Trzaska).

Gościem specjalnym będzie Józef Robakowski – artysta multimedialny, eksperymentator w dziedzinie fotografii i filmu, współtwórca polskiej sztuki video. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Organizatorami konferencji są m.in.: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Komisja Etnograficzna Polskiej Akademii Umiejętności oraz Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego.

Partnerami wydarzenia są Komitet Nauk Etnologicznych PAN i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 18.09.2013. Siedziba Szkoły Głównej Handlowej w Alejach Niepodległości 162 w Warszawie. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

    Naukowcy z SGH opracowali Indeks Cyfryzacji Przedsiębiorstw (ICP)

  • Fot. Adobe Stock

    Polski astronauta zrealizuje na ISS badanie psychologiczne przygotowane przez Uniwersytet Śląski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera