Szczecin/W piątek kilkadziesiąt atrakcji podczas Nocy Biologów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Od zastosowania dzikich roślin w kuchni po ciekawostki o kichaniu i śmiechu – kilkadziesiąt warsztatów, laboratoriów i wykładów przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego na Noc Biologów. Ósma edycja wydarzenia odbędzie się w piątek.

"To nie jest sucha teoria. Podczas Nocy Biologów można na własne oczy zobaczyć, jak wygląda to, o czym czytamy w książkach biologicznych, co oglądamy w filmach przyrodniczych. Można przekonać się też, jak wygląda praca naukowca" - powiedział PAP koordynator Nocy Biologów, prof. Robert Czerniawski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Dodał, że biolodzy starają się dopasować zajęcia także do zainteresowań poszczególnych uczestników.

Podczas tegorocznej edycji odbędą się m.in. warsztaty poświęcone środkom chemicznym w produktach spożywczych czy też dziko rosnącym roślinom i ich wykorzystaniu na co dzień. Naukowcy będą też opowiadać o "kryminalnym świecie roślin" i "czarnych charakterach" wśród nich. Uczestnicy Nocy Biologów będą mogli się dowiedzieć, jakie owady żyją w najbliższym otoczeniu człowieka i czy są one pożyteczne; otrzymają także wskazówki, jak dbać o domowe zwierzęta i jak chronić je przed pasożytami.

Na warsztatach zatytułowanych "co nas kręci w nosie?" biolodzy odpowiedzą na pytania o pyłki roślin i – jak zapowiadają – przedstawią ciekawostki dotyczące kichania. Uczestnicy innych warsztatów mają się natomiast dowiedzieć, skąd się bierze śmiech i jak wpływa na odchudzanie i zwalczanie chorób. Wśród zapowiadanych atrakcji znalazł się też m.in. wykład o "życiu jezior" – od ich narodzin po umieranie.

Wydarzenia w ramach Nocy Biologów skierowane są przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

"Wielu uczniów, którzy do nas przychodzą, widzi w tym możliwość +zerwania się+ z lekcji. Kiedy natomiast wychodzą, podejście jest już inne – mówią, że zajęcia były ciekawe, że nie spodziewali się, iż tak to może wyglądać, są bardzo zainteresowani" – tłumaczył prof. Czerniawski.

Warsztaty, pokazy, wykłady i laboratoria odbędą się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego w piątek w godz. 9-17:30. 

PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

emb/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • dr inż. Maciej Mulak. Fot. archiwum własne

    Dr Mulak nie zamula i pielęgnuje lilie na gruncie fizyki

  • Fot. Śląski Festiwal Nauki/ Facebook

    Prof. Koziołek: podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki zaprezentujemy program naukowy dla Śląska

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera