Uczelnie i instytucje

Ponad 5 mln euro dla PAN i Instytutu Chemii Fizycznej PAN

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dwa prestiżowe granty Marie Skłodowska-Curie COFUND na łączną kwotę ponad 5 mln euro otrzymały Polska Akademia Nauk i Instytut Chemii Fizycznej PAN. Pieniądze posłużą sfinansowaniu stypendiów dla doświadczonych naukowców, którzy będą pracować w Polsce.

O otrzymaniu grantów przez polskie instytucje poinformował PAP Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (KPK). Poprzez granty MSCA COFUND Komisja Europejska dofinansowuje regionalne, krajowe lub międzynarodowe programy badawczo-szkoleniowe, wspierające karierę naukową oraz międzysektorową i międzynarodową mobilność naukowców.

Dwa nowe polskie projekty zapewnią finansowanie kilkuletnich stypendiów dla doświadczonych naukowców, którzy przyjadą do Polski, by zrealizować swoje badania.

"Oba projekty przyczynią się do zwiększenia umiędzynarodowienia polskiej nauki, ponieważ umożliwią około 70 postdokom prowadzenie 2-letnich badań w różnych instytutach Polskiej Akademii Nauk" – mówi koordynatorka programu MSCA w Polsce Anna Wiśniewska z KPK PB UE, cytowana w komunikacie prasowym. "Kto konkretnie przyjedzie? To będzie zależało od wyników konkursów, które obie instytucje ogłoszą po podpisaniu kontraktów z Komisją Europejską" - dodaje.

Do Polskiej Akademii Nauk - która wniosek przygotowywała we współpracy z KPK PB UE - trafi 3,67 mln euro. Pieniądze te zostaną przeznaczone na realizację pięcioletniego projektu PASIFIC ("Polish Academy of Sciences’ Individual Fellowships: Innovation & Creativity"), którego całkowity budżet wynosi ponad 11,65 mln euro.

Z kolei Instytut Chemii Fizycznej PAN został laureatem konkursu COFUND już po raz drugi. Tym razem otrzyma ponad 1,37 mln euro na realizację pięcioletniego projektu PD2PI ("From Postdoc to PI: Future leaders of ERA") o całkowitej wartości ponad 2,65 mln euro.

Jak informuje KPK PB UE, do tej pory w Polsce realizowane były cztery projekty COFUND w ramach programu Horyzont 2020, przy czym jeden z nich adresowany był do doświadczonych naukowców, a trzy pozostałe do naukowców początkujących. Dofinansowanie dwóch nowych projektów zwiększyło całkowity budżet, jaki polskie instytucje uzyskały w konkursach COFUND o nieco ponad 40 proc. - podnosząc kwotę do ponad 17 mln euro.

Kolejna edycja konkursu zostanie otwarta 4 kwietnia 2019 r. Więcej informacji na temat grantów MSCA COFUND na stronie KPK.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Lekarski, psychologia, finanse i rachunkowość oraz informatyka - najpopularniejszymi kierunkami na studia

  • 11.06.2024. Biblioteka Politechniki Rzeszowskiej w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Rzeszów/ Lotnictwo i kosmonautyka, kryminologia, kierunek lekarski to najpopularniejsze kierunki studiów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera