Uczelnie i instytucje

Łódź/Senat Politechniki Łódzkiej powołał pierwszą radę uczelni

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wiceprezes ds. badań i rozwoju Airbus Helicopters Tomasz Krysiński, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Agnieszka Sygitowicz, prezes Radia Łódź Dariusz Szewczyk oraz przedstawiciele uczelni i samorządu studentów weszli w skład pierwszej rady Politechniki Łódzkiej.

Rektor Politechniki Łódzkiej Sławomir Wiak poinformował w czwartek o podjętej dzień wcześniej decyzji senatu dot. składu pierwszej w historii PŁ rady uczelni. Zgodnie z Konstytucją dla Nauki rada może liczyć 6 lub 8 osb, powołanych przez senat. W przypadku PŁ zdecydowano się na skład sześcioosobowy. Siódmą, automatycznie włączaną do tego gremium, jest zawsze przewodniczący samorządu studentów.

"Zadecydowaliśmy, że w radzie zasiądzie trzech przedstawicieli naszego środowiska akademickiego i trzy osoby z zewnątrz – reprezentujące świat i naukę, biznes oraz media. Wybór padł na wiceprezydenta Airbus Helicopters ds. badań i rozwoju Tomasza Krysińskiego, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Agnieszkę Sygitowicz oraz naszego absolwenta, prezesa Radia Łódź Dariusza Szewczyka – podkreślił Wiak.

Z Politechniki wywodzą się: członek korespondent PAN prof. Andrzej Bartoszewicz, b. prorektor ds. studenckich prof. Wojciech Wolf oraz prof. Jacek Sawicki, a także przewodnicząca samorządu Paula Leśniewska.

"Obecnie rozważamy budowę dodatkowego ciała doradczego dla senatu PŁ – myślimy o powołaniu rady ekspertów oraz centrum analiz strategicznych" – dodał Wiak.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Konstytucja dla Nauki, Ustawa 2.0) zakłada, że od przyszłego roku akademickiego na każdej uczelni publicznej w Polsce ma się pojawić nowe gremium, rada uczelni. Do jej zadań należeć ma monitorowanie gospodarki finansowej i zarządzania uczelnią, a także wskazywanie kandydatów na rektora po zaopiniowaniu przez senat. Rada ma też opiniować projekt statutu i strategii uczelni oraz sprawozdania z realizacji strategii uczelni. Kadencja członków rady ma wynosić cztery lata.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 02.03.2017. Konferencja "Współczesne tendencje rozwojowe teorii i filozofii prawa". PAP/Leszek Szymański

    NSA: premier nie musi udzielać informacji, ile osób ze spółek SP uzyskało dyplom MBA w Collegium Humanum

  • 26.07.2024. Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki. PAP/Tomasz Gzell

    Cichocki: wzrost poziomu komercjalizacji badań w strategii Sieci Łukasiewicz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera