Naukowcy: głęboko pod powierzchnią Marsa kryje się woda

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W różnych miejscach pod powierzchnią Marsa, na dużej głębokości, prawdopodobnie kryją się zasoby wody. Co więcej, mogą one zasilać okresowe strumienie na stokach niektórych kraterów. Wnioski te przedstawiono w "Nature Geoscience".

Jezioro z wodą, ukryte pod lodową pokrywą na południowym biegunie Czerwonej Planety, dostrzeżono już w połowie u biegłego roku. Teraz jednak naukowcy z University of California (USA) i ich współpracownicy opublikowali wyniki badania, według którego także w innych miejscach tej planety istnieją podpowierzchniowe zbiorniki wodne, położone nawet na głębokości 750 m. Obecna w nich woda przesącza się ku powierzchni przez szczeliny w skałach kraterów.

Do takich wniosków naukowcy doszli po dokładnej analizie obrazów linii, pojawiających się okresowo na zboczach kraterów (tzw. Mars recurrent slope linea). Linie te wyglądają jak ślady po wyschniętych, krótkich strumieniach.

Wcześniej przypuszczano, że powstają one w wyniku spływu wody na powierzchni lub płytko pod nią.

"To nie musi być prawda. Proponujemy alternatywną hipotezę, według której powstają one, gdy znajdująca się głęboko, pod dużym ciśnieniem woda przemieszcza się w górę ku powierzchni, wzdłuż szczelin w skałach" - mówi dr Essam Heggy, jeden z autorów publikacji w "Nature Geoscience".

Podobnie dzieje się na Ziemi.

"Doświadczenie, jakie zdobyliśmy w czasie badań hydrologii pustynnej, stanowiło dla naszych wniosków kamień węgielny. Ten sam mechanizm widzieliśmy na północnoafrykańskiej Saharze i na Półwyspie Arabskim. Pomogło nam to w jego badaniach na Marsie" - dodał.

Zdaniem naukowców miejsca, w których woda wydostaje się na powierzchnię - to zarazem rejony, gdzie przede wszystkim warto szukać śladów życia.

Odkrycie związane z wodą obecną głęboko pod powierzchnią mówi też wiele o historii Marsa.

"Podziemna woda to mocny dowód na historyczne podobieństwo Marsa i Ziemi - wskazuje na częściowo podobną ewolucję" - twierdzi dr Heggy.

W historii obu planet "mokre" epoki były prawdopodobnie wystarczająco długie, by powstał podziemny system wodny.

Przedstawione w nowej pracy informacje mogą pomóc w przewidywaniu przyszłości naszej własnej planety.

"Zrozumienie tego, co działo się z podziemną wodą z Marsa; tego, gdzie znajduje się ona dzisiaj i gdzie się przemieszcza, pomaga nam ustalić warunki ewolucji klimatu na Marsie w czasie ostatnich 3 mld lat i to, jak doprowadziły one do powstania systemu podziemnych wód. Pomaga nam to zrozumieć podobieństwa do naszej planety i sprawdzić, czy idziemy podobną drogą klimatycznej ewolucji. Poznanie ewolucji Marsa to klucz do zrozumienia długofalowej ewolucji Ziemi. Podziemna woda to jeden z głównych elementów tego procesu" - opowiada planetolog.

Naukowcy liczą jednocześnie na powstanie nowych metod badawczych, które pozwolą zajrzeć pod powierzchnię Marsa wystarczająco głęboko, by bezpośrednio sprawdzić istnienie ukrytych głęboko zbiorników.

Więcej informacji - na stronie https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-03/uosc-neo032719.php (PAP)

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera