Suplementy nie są w stanie zastąpić zdrowego żywienia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przyjmowanie odpowiednich ilości składników odżywczych zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci, ale tylko wtedy, gdy składniki te pochodzą z jedzenia, a nie z suplementów diety – wynika z badania zamieszczonego w „Annals of Internal Medicine”.

Naukowcy z Uniwersytetu Tufts (USA) wykazali, że suplementy diety nie są w stanie zastąpić zdrowego żywienia, a czasem mogą nawet zaszkodzić zdrowiu.

Na podstawie danych pochodzących od ponad 27 tys. dorosłych osób badacze ustalili, że spożywanie niektórych składników odżywczych może zmniejszać ryzyko śmierci, jeśli ich bezpośrednim źródłem jest pożywienie, a nie suplementy diety.

Na przykład konsumpcja odpowiedniej ilości witaminy K i magnezu, pochodzących z jedzenia, wiąże się z mniejszym ryzykiem śmierci ze wszystkich powodów, a konsumpcja witaminy A i cynku – również pochodzących z pożywienia – koreluje z mniejszym prawdopodobieństwem śmierci na skutek chorób układu krążenia.

Przyjmowanie suplementów diety przeważnie nie wpływa na ryzyko przedwczesnej śmierci, ale nadmierna suplementacja wapniem może podwyższać ryzyko śmierci na skutek choroby nowotworowej.

Wstępne analizy pokazują, że niekorzystna jest także nadmierna suplementacja witaminą D. Osoby nieposiadające niedoborów tego składnika nie powinny zażywać suplementów z jego zawartością, bo wiąże się to z większym prawdopodobieństwem śmierci ze wszystkich powodów. Sprawa wymaga jednak dalszych badań.

O szczegółach niniejszego projektu można przeczytać na stronie: https://annals.org/aim/article-abstract/2730525/association-among-dietary-supplement-use-nutrient-intake-mortality-among-u?doi=10.7326%2fM18-2478. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera