Rak szyjki macicy niezwiązany z HPV jest bardziej agresywny

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Rzadko występujący rak szyjki macicy, w przypadku którego nie wykrywa się obecności wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) jest bardziej agresywny i ma gorsze rokowanie – poinformowali naukowcy z Barcelony.

Rak szyjki macicy to w skali globalnej czwarty pod względem częstości nowotwór występujący u kobiet, a zarazem główna przyczyna zgonów związanych z nowotworami. Główną przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem HPV, a zwłaszcza niektórymi jego genotypami. Jednak w niewielkim odsetku przypadków badania nie wykrywają obecności HPV.

Naukowcy z barcelońskiego Instytutu Zdrowia Globalnego (ISGLOBAL) oraz uniwersytetu w Barcelonie przeanalizowali próbki guzów pochodzących od 214 kobiet, które zostały przyjęte z rozpoznaniem raka szyjki macicy do szpitala klinicznego w Barcelonie pomiędzy rokiem 2012 a 2015 i były obserwowane przez kolejne 5 lat. Korzystając z wysoce czułego testu amplifikacji molekularnej, odkryli, że 10 proc. analizowanych guzów miało wynik negatywny w badaniu na obecność DNA wirusa HPV.

Jak się okazało, rak szyjki macicy, w przypadku którego nie stwierdza się obecności HPV jest zwykle wykrywany w późniejszym i trudniejszym do wyleczenia stadium, z większą liczbą przerzutów do węzłów chłonnych i o połowę mniejszymi szansami na przeżycie niż u kobiet z guzami HPV-dodatnimi. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera