
<strong>Astronomowie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika świętowali w poniedziałek 60 lat pracy najstarszego teleskopu w uczelnianym obserwatorium, które ulokowane jest w Piwnicach koło Torunia (woj. kujawsko-pomorskie).</strong> Dwudziestocentymetrowy teleskop Drapera był pierwszym teleskopem astronomicznym w Toruniu. Został on pozyskany przez prof. Władysława Dziewulskiego od prof. Harlowa Shapley'a z Harvard College Observatory w Cambridge w USA.
"Teleskop nadszedł do Torunia w czerwcu roku 1947 (...) jesienią tego roku rozpoczęła się budowa pierwszego pawilonu obserwacyjnego Obserwatorium Astronomicznego UMK z obrotową kopułą o średnicy 5 metrów" - przypomniał w poniedziałek prof. Andrzej Woszczyk, wieloletni dyrektor Instytutu Astronomii i kierownik Katedry Astronomii i Astrofizyki.
Konstrukcja wzniesiona została na podstawie przywiezionej z Wilna dokumentacji podobnego budynku i stanowi wileńską pamiątkę astronomiczną. Nadesłany z Cambridge w USA teleskop Drapera, po adaptacji do szerokości geograficznej Torunia, został tam ustawiony wiosną 1949 r. i od 24 lipca 1949 r. podjął regularną pracę obserwacyjną.
"W tym roku mija 60 lat od rozpoczęcia w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika pracy tego teleskopu i pawilonu obserwacyjnego. Praca astronomów z UMK wykonywana z wykorzystaniem teleskopu Drapera zapoczątkowała nową wtedy, a dziś tradycyjną dla Torunia dziedzinę spektroskopii astronomicznej" - dodał prof. Woszczyk.
Teleskop Drapera to jeden z pierwszych na świecie astrografów. Zbudowany został w 1891 r. Żona Wsparto nim prowadzony przez Edwarda C. Pickeringa ambitny program Obserwatorium Harwarda polegający na opracowaniu katalogu jasności fotograficznych i fotowizualnych gwiazd oraz ich klasyfikacji widmowej. Teleskopem tym wykonano w Cambridge przeszło 60 tysięcy fotometrycznych i widmowych zdjęć nieba.
"Opracowany na ich podstawie katalog, zawierający prawie ćwierć miliona gwiazd, nazywa się katalogiem Drapera - Henry Draper Catalogue. Nazwy gwiazd HD są do dzisiaj używane i znają je wszyscy astronomowie na świecie" - podkreślił toruński astronom.
Z okazji jubileuszu zorganizowano w poniedziałek sesję naukową, której prelegentami, obok prof. Woszczyka, byli m.in. dr Cecylia Iwaniszewska, pierwszy absolwent studiów astronomicznych w Toruniu, a także inni uczestnicy pierwszych obserwacji wykonywanych teleskopem Drapera w Piwnicach: prof. Halina Hutorowicz, prof. Tadeusz Boenigk, prof. Andrzej Lisicki, prof. Stanisław Gąska, prof. Antoni Stanikowski i dr Alojzy Burnicki. OLZ
PAP - Nauka w Polsce
abe/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.