<strong>Studenci Uniwersytetu Opolskiego będą mieli nowoczesne centrum kultury.</strong> Obiekt - kosztem 7 milionów zł - powstanie na terenie miasteczka akademickiego Uniwersytetu. Pieniądze na budowę w 85 proc. pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) województwa opolskiego.
"Udało się nam wygrać konkurs na 85 proc. finansowania inwestycji z RPO, rozstrzygnięty jest już również przetarg. Obiekt powstanie w konwencji +zaprojektuj i wybuduj+, zatem wykonawca w ramach konsorcjum realizuje zarówno projekt jak i budowę" - powiedziała PAP rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Krystyna Czaja.
Dodała, że brakujące 15 proc. uczelnia otrzyma z funduszy rządowych, a budowa - według wstępnych planów - powinna zakończyć się przed rokiem akademickim 2011-2012. "Mam nadzieję, że inauguracja roku akademickiego w 2011 odbędzie się już w nowej auli, która także powstanie w naszym centrum" - zapowiedziała rektor.
Nowoczesny obiekt stanie na terenie kampusu uniwersyteckiego, gdzie funkcjonowało pierwsze Studenckie Centrum Kultury (SCK), a później klub "Kocioł". Stworzony na bazie stołówki studenckiej klub został zburzony, a na jego miejscu wybudowano Collegium Civitas - od maja 2007 siedzibę Wydziału Historyczno-Pedagogicznego UO.
W nowym SCK przewidziane są pomieszczenia dla organizacji studenckich, kół naukowych i grup studentów chcących realizować swoje zainteresowania. "Będzie tam wielofunkcyjna duża sala widowiskowa oraz pomieszczenia dla samorządu, chóru studenckiego, a nawet sale do ćwiczeń gimnastycznych. Z samej nazwy wynika, że mają tam się pomieścić wszystkie formy aktywności studentów" - wyjaśniła rektor.
W planach jest też przeznaczenie w SCK pomieszczeń na pub. "Myślimy o tym, żeby studenci mogli się tam nawet - w godnych warunkach - napić piwa. Będzie to na pewno wymagało zdobycia odpowiednich zezwoleń, ale wolimy, aby odbywało się to we właściwej atmosferze, a nie na trawnikach pod akademikiem" - zaznaczyła Czaja. JSZ
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.