
<strong>Ponad 60 nowych wynalazków można było zobaczyć podczas 6. edycji Targów Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji TECHNICON - INNOWACJE w Gdańsku.</strong> "Tegorocznym targom towarzyszyło bardzo duże zainteresowanie - powiedziała PAP Beata Wójcikiewicz, Manager Projektu TECHNICON-INNOWACJE. - Przyjechało 100 wystawców z Polski i Republiki Czeskiej. Odwiedziło nas kilka tysięcy zwiedzających."
Swoje projekty prezentowali zarówno doświadczeni wynalazcy, jak i początkujący. Wystawiały się zespoły uczelniane oraz projektanci indywidualni. Jak informują organizatorzy, najwięcej nowych pomysłów dotyczyło elektroniki i informatyki. Na targach prezentowano też sporo innowacji dotyczących ekologii.
Mercurius Gedanensis za najlepszy produkt prezentowany na targach otrzymało Biuro Projektów i Zastosowań Systemów Informatycznych "MICROSYSTEM" Sp. z o.o. za MD4-200 - bezzałogową platformę latającą.
W konkursie Mercurius Gedanensis przyznano też wyróżnienie dla Instytutu Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego PAN za Przenośny Spektrometr XRF do natychmiastowego nieniszczącego określania składu materiałów.
Grand Prix konkursu INNOWACJE 2010 wręczono Stowarzyszeniu Czeskich Hutników Huty Trzyniec S.A. za robota interwencyjnego i ratowniczego.
W tym roku przyznano wyróżnienie specjalne za produkt najlepiej przygotowany do wdrożenia, które otrzymała Politechnika Gdańska, Wydział Elektrotechniki i Automatyki, Katedra Automatyki Napędu Elektrycznego za falownik prądu do zasilania silnika indukcyjnego ze sterowaniem bezczujnikowym.
Złotymi medalami w konkursie Innowacje wyróżniono:- hydrauliczne silniki satelitowe typu SM o małych objętościach roboczych, zasilane wodą, emulsją i olejem; - technologię recyklingu ogniw fotowoltaicznych z krystalicznego krzemu; - pasywny radar akustyczny; - sposób i układ do pomiaru impedancji elementów składowych sieci elektroenergetycznych; - układ wspomagający grzanie wody; - urządzenie miksujące; - ultra-czyste pierwiastki dla MBE i innych półprzewodnikowych technologii; - elektroniczną dmuchawkę; - system wspomagający terapię mowy; - sposób identyfikacji odmian miodu - budowę samolotu ultralekkiego nowej generacji AF-129 - falownik prądu do zasilania silnika indukcyjnego ze sterowaniem bezczujnikowym
Większość wynalazków do konkursu innowacje zgłosiła Politechnika Gdańska i to właśnie jej przypadła znaczna liczba targowych złotych i srebrnych medali. Pozostali autorzy projektów nagrodzonych złotymi medalami to: Paweł Władkowski ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich; Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk, Akademia Morska w Gdyni, Katedra Fizyki i Katedra Towaroznawstwa i Zarządzania Jakością; oraz AVIACOM.PL Sp. z o.o.
W konkursie Innowacje wręczono też 20 medali srebrnych. Trafiły one - poza Politechniką Gdańską - do Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych; Stowarzyszenia Czeskich Hutników Huty Trzyniec S.A.; Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie; Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Katedry Robotyki i Mechatroniki; Master Telecom; Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk; Bartosza Walentyna; Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników; Karola Kowalczuka; Akademii Morskiej w Gdyni, Katedry Chemii i Towaroznawstwa Przemysłowego.
Wyróżnienia II edycji Akademii Młodego Wynalazcy Agencji Promocyjnej INVENTOR Sp. z o.o. powędrowały do Bartosza Walentyna za "Samobieżny odkurzacz do liści", Łukasza Nawrockiego za "Pokrowiec do transportu kasku motocyklowego" i zespołu: Jan Burca i Radosław Bednarek za "Przyrząd do wyznaczania rozkładu indukcji magnetycznej".
Podczas trwania dwudniowej imprezy (13-14 października) można było nie tylko obejrzeć poszczególne wynalazki, ale i zapoznać się z prorozwojową ekspozycją EduParku dla dzieci i młodzieży oraz interaktywnymi stanowiskami i pokazami Centrum Nauki EXPERYMENT, działającego w ramach Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego.
"W tym roku mogliśmy zaprezentować na targach program autorski. Wystawcy przedstawiali własne prezentacje i bardzo ciekawe eksponaty" - mówi Wójcikiewicz.
Organizatorzy przygotowali szkolenia z zakresu zagospodarowania odpadów elektrycznych i elektronicznych w Polsce oraz źródeł finansowania innowacyjnej działalności gospodarczej. Odbyła się dwu-panelowa debata "Technika i środowisko", którą zorganizowała Bałtycka Agencja Poszanowania Energii. Rozmawiano na temat efektywności energetycznej w świetle nowych wytycznych dla budownictwa oraz Narodowego Programu Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych. Gdański Klaster Budowlany zaprezentował budownictwo niskoenergetyczne i pasywne, mierniki laserowe, pompy ciepła oraz źródła energii odnawialnej.
Dużym zainteresowaniem cieszył się cykl wykładów nt. prawa patentowego, autorskiego, wynalazków, a także funduszy kapitałowych, europejskich, pożyczkowych i poręczeniowych.
6. Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji TECHNICON - INNOWACJE były objęte Honorowym Patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Gospodarki.
PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.